Зміни в підготовці фахівців із реабілітації 

КМУ Постановою від 29 квітня 2025 р. № 492 вніс зміни до Постанови від 27 серпня 2024 р. № 981 “Про реалізацію експериментального проєкту щодо запровадження дуальної форми здобуття вищої освіти для підготовки фахівців з реабілітації у сфері охорони здоров’я”.

Учасники експериментального проєкту:

  • заклади вищої освіти, що здійснюють підготовку за спеціальністю 227 “Терапія та реабілітація” (227 “Фізична терапія, ерготерапія”), зокрема Дніпровський державний медичний університет, Сумський державний університет, Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського, Національний університет фізичного виховання і спорту;
  • заклади охорони здоров’я (крім санаторно-курортних закладів), що уклали договори з іншими учасниками експериментального проєкту — закладами вищої освіти та здобувачами вищої освіти і відповідають критеріям;
  • здобувачі вищої освіти не раніше ніж після третього року денної форми здобуття вищої освіти, які проходять підготовку за спеціальністю 227 “Терапія та реабілітація” (227 “Фізична терапія, ерготерапія”) у закладах вищої освіти, що є учасниками експериментального проекту, та пройшли відбір в закладах вищої освіти та закладах охорони здоров’я;
  • протезні, протезно-ортопедичні підприємства, що мають у штаті фахівця з реабілітації, який відповідає кваліфікаційним вимогам до професії “Протезист-ортезист”, та фізичного терапевта та/або ерготерапевта.

Участь у реалізації експериментального проєкту є добровільною.

Також порядок доповнено критеріями для участі в проєкті закладів вищої освіти:

1) здійснювати підготовку здобувачів вищої освіти за спеціальністю I7 “Терапія та реабілітація”;

2) протягом усього періоду участі в реалізації експериментального проєкту дисципліни, що формують спеціальні компетентності, викладаються фахівцями, які відповідають кваліфікаційним вимогам до посад “Фізичний терапевт”, “Ерготерапевт”. 
 

Для долучення до реалізації експериментального проєкту закладів вищої освіти необхідно отримати згоду МОЗ. 

Для цього треба надіслати до МОЗ заяву про участь в реалізації проєкту за підписом керівника закладу вищої освіти. У заяві обов’язково зазначається інформація щодо відповідності критеріям, зокрема прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) науково-педагогічних працівників, які викладають дисципліни, що формують спеціальні компетентності, кваліфікація їх за документом про освіту, яка надає право доступу до професії фізичного терапевта або ерготерапевта, назва дисципліни, яку викладає відповідний науково-педагогічний працівник.

Про результати розгляду заяви МОЗ листом інформує заклад вищої освіти не пізніше ніж через 30 календарних днів з дня надходження заяви. Заклад вищої освіти стає учасником проєкту з дня отримання листа МОЗ, яким надана згода щодо участі закладу в реалізації експериментального проєкту. Перелік закладів-учасників проєкту, оприлюднюється на офіційному вебсайті МОЗ. 

Підстави для відмови в участі в проєкті:

1) невідповідність критеріям; 

2) недостовірна інформація в заяві.

Якщо виявлено недостовірну інформацію або заклади перестали відповідати критеріям, або протягом шести місяців не уклали жодного тристороннього договору про реалізацію експериментального проєкту між закладом охорони здоров’я, закладом вищої освіти та здобувачем вищої освіти , участь у проєкті припиняється.

Виключено підпункт щодо недопущення перевищення реабілітаційної спроможності під час надання послуг.

Також визначено, що для участі в реалізації експериментального проєкту закладів охорони здоров’я приватної форми власності критерій “входити до спроможної мережі закладів охорони здоров’я відповідного госпітального округу (крім закладів охорони здоров’я м. Києва)” не є обов’язковим.

Раніше здобувачі вищої освіти, які пройшли відбір, могли надавати реабілітаційну допомогу на посадах асистента фізичного терапевта або асистента ерготерапевта.

Відтепер здобувачі освіти, які пройшли відбір та мають досвід роботи на посаді асистента фізичного терапевта або асистента ерготерапевта не менше одного року під час реалізації експериментального проєкту, а також здобули освітній ступінь бакалавра за спеціальністю I7 “Терапія та реабілітація”, можуть займати посаду фізичного терапевта або ерготерапевта.

Інформація про здобуття вищої освіти за дуальною формою в межах реалізації експериментального проєкту зазначається в документах про вищу освіту (додаток до диплома) за умови навчання за дуальною формою не менше одного навчального року.

Щодо протидії ВІЛ/СНІД

Постанова Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2025 р. № 491  вносить зміни до Постанови від 11 липня 2007 р. № 926 “Деякі питання протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу”.

Так, уточнено завдання Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, зокрема замінено термінологію “учасників операції Об’єднаних сил та антитерористичної операції” на “військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України”.

Також передбачено, що голова ради може приймати рішення про проведення засідання онлайн або про онлайн-участь у засіданні члена ради.

Посилення контролю за діяльністю ЗСУ та інших військових формувань

Указ Президента України № 258/2025 від 29.04.2025 вносить доповнення  в Положення щодо посилення контролю за діяльністю сил оборони.  

Метою є визначення здатності виконувати завдання за призначенням та відповідності діяльності Конституції України, законам України, актам Президента України та КМУ, рішенням РНБО України, введеним у дію указами Президента України.

Контроль здійснює Інспекція з питань контролю за діяльністю військових формувань Директорату з питань національної безпеки та оборони Офісу Президента України. 

До об'єктів посилення контролю належать:

  • Генеральний штаб ЗСУ, Командування об’єднаних сил, командування і штаби видів, окремих родів військ (сил) ЗСУ та підпорядковані їм органи військового управління, вищі військові навчальні заклади, установи та організації, а також органи військового управління, з’єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) ЗСУ;
  • Головне управління НГУ, оперативно-територіальні об’єднання, з’єднання, військові частини і підрозділи, заклади вищої освіти, навчальні військові частини (центри), бази, установи та заклади, що не входять до складу оперативно-територіальних об’єднань НГУ;
  • Адміністрація ДПСУ та її територіальні органи, Морська охорона, органи охорони державного кордону, заклади освіти, науково-дослідні установи, підрозділи спеціального призначення, органи забезпечення, що входять до складу ДПСУ;
  • Адміністрація ДССТ  і бригади, полки, окремі батальйони, підрозділи охорони, органи забезпечення, навчальний центр, заклади, підприємства та установи, що входять до складу ДССТ;
  • Адміністрація ДССЗЗІ, її територіальні органи, територіальні підрозділи, заклади, установи та організації;
  • Управління державної охорони України і підпорядковані йому підрозділи, установи та заклади освіти.

До складу інспекційної комісії  можуть бути включені працівники структурних підрозділів Офісу Президента України, фахівці ЦОВВ, військових формувань, контролюючих та правоохоронних органів. Результати перевірки оформляються актом, який підписують керівник та члени комісії.

Після розгляду висновків інспектування Президентом України такий акт доводиться до відома органу управління і в разі потреби — відповідних державних органів для вжиття необхідних заходів реагування.

Джерело: Указ Президента України № 258/2025 від 29.04.2025

Уряд визначив розміри разової грошової допомоги до Дня Незалежності у 2025 році

Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, учасникам війни, жертвам нацистських переслідувань та членам їхніх сімей виплачується разова грошова допомога.

У 2025 році розмір допомоги визначений постановою Уряду від 29.04.2025 № 486 та становить:

-        учасникам бойових дій — 1000 грн;

-        особам з інвалідністю внаслідок війни

           I групи — 3100 грн;

           ІІ групи — 2900 грн;

           ІІІ групи — 2700 грн;

-        особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, — 3100 грн;

-        членам сімей загиблих та дружинам (чоловікам)  померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге — 650 грн.

Порядок виплати є таким, як і у 2024 році. А саме:

-   пенсіонерам, які мають право на таку виплату, грошова допомога буде виплачена без додаткового звернення разом із пенсією;

-    особам, які перебувають на службі в силових відомствах, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах та не є отримувачами пенсії  кошти будуть спрямовані на небюджетні рахунки військових частин, установ, організацій, де вони проходять службу (на підставі поданих цими органами заявок);

- особам, які не є пенсіонерами та не проходять службу в силових відомствах, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, слід подати до Пенсійного фонду заяву (довільної форми). Виплату буде проведено за місцем проживання на поточний рахунок в уповноваженому банку.

Детальніше про порядок виплати — Постанова Кабміну від 27 грудня 2023 року № 1396, якою затверджено Порядок здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.

Поділитися