24 грудня 2017 року виповнюється 80 років від дня народження В'ячеслава Чорновола, видатного українського громадського та політичного діяча, публіциста, дисидента, борця за незалежність України. Нижче наведені окремі факти з його громадської та політичної діяльності.
- За свої проукраїнські та антикомуністичні переконання у радянських тюрмах, таборах, на засланні Чорновіл провів майже 15 років.
- Засуджений 4 рази: у 1966, 1967, 1973, 1980 роках.
- Тільки протягом 1972 року його було допитано 83 рази, а за весь час слідства у 1972 – 1973 роках – більше ста разів!
- Не зважаючи на шалений тиск, він ніколи не свідчив проти однодумців та друзів і не зрікався своїх поглядів.
- За це в КДБ отримав прізвисько “Невгамовний”.
- Чорновіл - один з фундаторів та лідер символу боротьби за незалежність - партії Народний Рух України.
- Саме він перший з українських політиків 10 вересня 1989 року на установчих зборах Народного Руху України заявив про необхідність боротьби за вихід України зі складу СРСР та створення незалежної держави.
- Він був одним з ініціаторів Декларації про державний суверенітет України 16.07.1990 р. та Акту проголошення незалежності України 24.08.1991 р.
- Чорновіл стоїть в одному ряду з такими всесвітньо відомими дисидентами як Вацлав Гавел у Чехословаччині (Чехії) та Лех Валенса у Польщі. На відміну від В'ячеслава Чорновола, вони стали президентами своїх держав, і вже у 1990 році обрали європейський та демократичний курс свого подальшого розвитку. Україна ж у підсумку відстала на багато років...
- На перших виборах Президента незалежної України 1 грудня 1991 року найвідомішому українському дисиденту тоді не вдалося перемогти голову Верховної Ради УРСР, колишнього завідувача відділу агітації і пропаганди ЦК КПУ, Леоніда Кравчука. Спрацював потужний компартійний адмінресурс. Національно-демократичні сили вперше в новітній історії України продемонстрували свою роз'єднаність: крім Чорновола на вибори пішли Левко Лук'яненко, Ігор Юхновський та Володимир Гриньов. Ще одним фактором, який зумовив такий результат, були сильні негативні стереотипи у більшості громадян радянської України про "бандерівців" та "рухівців". Саме з ними асоціювався В'ячеслав Чорновіл.
- Перефразовуючи В'ячеслава Максимовича, можна сказати: тоді програв не Чорновіл - програла Україна...