Головна

Участь неповнолітнього у відновному правосудді - це шанс не стати засудженим в юному віці, виправити ситуацію з нанесеною шкодою для потерпілої сторони, зробити висновки та більше не вчиняти кримінальних проступків і правопорушень.

З 2019 року в Україні впроваджений пілотний проєкт “Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення” (так зване “відновне правосуддя”), який реалізується на базі системи безоплатної правової допомоги за підтримки Представництва Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Спочатку Програма діяла у 6 регіонах, а з 2020 року поширена на всю територію України.

Пілотний проєкт ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про кримінальні проступки та нетяжкі злочини, вчинені неповнолітніми.

Відновне правосуддя - це керований медіатором (посередником) процес, під час якого правопорушник та потерпілий зустрічаються разом, обговорюють ситуацію, що сталася, і ухвалюють рішення щодо її подальшого вирішення та відшкодування завданої шкоди. Такий підхід дає сторонам можливість ухвалити спільне рішення щодо залагодження конфлікту та усунення його наслідків.

Основна мета Програми - максимально раннє виведення неповнолітніх із кримінального процесу та ресоціалізація їх у суспільне життя.

Програма застосовується за чотирьох умов:

  1. Є потерпіла сторона - фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;
  2. Неповнолітній вперше вчинив кримінальний проступок або нетяжкий злочин;
  3. Неповнолітній визнає факт вчинення ним кримінального правопорушення;
  4. Неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у Програмі.

Схематично Програма реалізується так:

  • Прокурор пропонує неповнолітньому, його законному представнику та потерпілому взяти участь у Програмі.
  • Якщо сторони згодні, то інформація передається до координатора Програми - регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
  • Регіональний центр у відповідній області приймає рішення про застосування Програми та видає відповідне доручення для проведення медіації посереднику - медіатору. Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та пройшли навчання з теми “Базові навички медіації у кримінальному процесі”.
  • Медіатор надає можливість сторонам дійти згоди щодо умов угоди про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.
  • Для визначення заходів, що можуть бути передбачені в угоді, а також консультативної підтримки щодо їх обрання стосовно конкретного неповнолітнього залучаються психологи, фахівці Центру пробації, інших установ та організацій, діяльність яких спрямована, зокрема, на розвиток особистості неповнолітніх, їх ресоціалізацію. Ресоціалізація означає свідоме відновлення неповнолітнього в соціальному статусі повноправного члена суспільства. Ресоціалізація є одним із головних засобів боротьби з рецидивами злочинів. Заходи з ресоціалізації можуть передбачати, зокрема, тренінгові зайняття, відвідування гуртків, громадські роботи, волонтерську діяльність тощо.
  • Результати участі у Програмі враховуються судом під час прийняття рішення про наявність підстав для звільнення від кримінальної відповідальності.

Принагідно нагадуємо, якщо виникають додаткові питання щодо конкретної ситуації, за роз′яснення та юридичними консультаціями громадяни можуть звертутися до Старокостяфнтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Адреса: вул. Миру, 36, м. Старокостянинів, Хмельницька область

Телефон: (03854) 4-54-75

E-mail: starokostyantyniv.khmelnytskyi@legalaid.km.ua

Поділитися

Контакти

Хмельницька область

м.Старокостянтинів, 

вул. Острозького, 41, 

індекс: 31100

тел: (03854) 3-11-36  

факс: (03854)3-23-55  

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.