Особливо важливими є профілактичні щеплення від поліомієліту, адже ця небезпечна хвороба у 2021 році повернулася до України.
Що таке поліомієліт?
Це високоінфекційне захворювання, яке спричиняє поліовірус. У близько 0,5% випадків поліовірус переміщується з кишківника і вражає центральну нервову систему, що призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
Параліч - відсутність довільних рухів внаслідок ураження мозкових рухових центрів або рухових шляхів центральної чи периферійної нервової системи
Як передається поліомієліт?
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше — через брудні руки, заражені їжу та воду.
Найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до п’яти років.
Якими є симптоми поліомієліту?
Інкубаційний період після зараження людини поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.
- У 70% випадків захворювання має безсимптомний перебіг. Але його носій становить небезпеку для інших людей зі слабшим імунітетом.
- У 25% випадків поліо має симптоми, що нагадують грип (гарячка, головний біль, нудота, біль у животі).
- Поліовірус спричиняє рухові розлади: біль в уражених м’язах, повний параліч, що може розвинутися за кілька годин.
Які ускладнення може зумовити поліомієліт?
Невиліковний параліч є одним з найважчих ускладнень. Він може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції вражених недугою нервів і м’язів не відновлюються.
Тому вкрай важливо пам’ятати про захист від поліомієліту!
Ліків проти поліо не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.
Вакцинація – єдиний надійний спосіб запобігти поліомієліту. Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувавася імунітет до поліомієліту до кінця життя.
В Україні вакцинація проти поліомієліту є в переліку обов’язкових гарантованих державою щеплень, які можна зробити у комунальних закладах безоплатно відповідно до Календаря щеплень за таким розкладом:
- у 2 місяці — 1 доза (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));
- у 4 місяці — 2 доза (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ)) ;
- у 6 місяців — 3 доза (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
- у 18 місяців — 4 доза (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
- у 6 років — 5 доза (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));
- у 14 років — 6 доза (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).
Вакцини, що застосовують зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні.
Що робити, якщо дитина пропустила чи не робила щеплення взагалі?
Неодмінно надолужити! Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності. Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.
Пам’ятайте!
Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Жоден наказ МОЗ чи міжнародний протокол не вимагає спеціальних аналізів чи додаткових обстежень.
Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому потребують захисту передусім.
В зв’язку з тим, що в 2021 році в Україні були зареєстровані випадки захворювання дітей на поліомієліт в країні розпочалася загальнонаціональна кампанія з вакцинації дітей від поліомієліту.
Кампанія включає в себе 3 раунди протягом яких буде проводитися вакцинація дитячого населення. Завершенням даної кампанії стане заключний (підчищаючий) раунд протягом якого буде проводитися вакцинація дітей, які не отримали щеплення протягом попередніх 3 раундів.
На території обслуговування КНП «Старокостянтинівський ЦПМСД» підлягає вакцинації 2001 дитина.
1 раунд стартував з 01.02.2022 року щеплено 13 дітей.
Наполегливо просимо батьків відповідально віднестися до вакцинації дітей проти полілмієліту та задля збереження здоров’я вакцинувати малюків.
З повагою, директор А.І.Швець
та медичний персонал КНП «Старокостянтинівський ЦПМСД»
(Використано фото з сайту https://medikom.ua/)