Головна

008_03_rak350.jpg

З 1 грудня 2024 року на території Хмельницької області вводиться заборона на вилов річкових раків у рибогосподарських водних об'єктах. Відповідно до рекомендацій Інституту рибного господарства НААН України, заборона діятиме до 30 червня 2025 року включно. Метою цього рішення є збереження та охорона популяції раків у період їхнього спарювання та виношування ікри.

Підстава для заборони

Хмельницький рибоохоронний патруль видав відповідний наказ «Про затвердження періоду линьки річкових раків і виношування ними ікри у зимово-весняний період 2024-2025 років, в який забороняється вилов річкових раків у рибогосподарських водних об'єктах». З текстом наказу можна ознайомитися на офіційному сайті Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Хмельницькій області.

Біологічні особливості раків

Річкові раки є довгожителями: вони живуть від 20 до 50 років. Статевої зрілості ці водні мешканці досягають на третьому році життя, коли їхня довжина становить 7-8 см. Спарювання відбувається при зниженні температури води до 10°C.

Плідність самок залежить від їхнього віку та розміру. У середньому одна самка може виносити 300-400 ікринок. Через 2-3 тижні після запліднення самка відкладає ікру під черевце, де вона розвивається протягом семи місяців. Молоді раки з’являються наприкінці травня – на початку червня, коли температура води сягає 21-23°C.

Після цього у раків настає линька – процес скидання захисного панцира, що дозволяє їм рости. Під час линьки раки стають особливо вразливими, адже втрачають не лише панцир, але й хітинову оболонку очей і зябер.

За порушення заборони на вилов раків передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність:

  • Адміністративна відповідальність: штраф від 34 до 680 грн із обов'язковим відшкодуванням завданих збитків.
  • Кримінальна відповідальність: за істотну шкоду передбачено штраф від 17 000 до 85 000 грн, або обмеження чи позбавлення волі на строк до трьох років із відшкодуванням збитків.

Крім того, за кожного незаконно виловленого рака порушник зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 3 332 грн, за 1 екземпляр.

Як повідомити про порушення

Хмельницький рибоохоронний патруль закликає громадян дотримуватись законодавства і допомагати у його дотриманні. Якщо ви стали свідком порушень, повідомляйте за телефоном «гарячої лінії»: (068) 384-98-10.

Більше інформації доступно на телеграм-каналі Держрибагентства.

Поділитися

Контакти

Хмельницька область

м.Старокостянтинів, 

вул. Острозького, 41, 

індекс: 31100

тел: (038-54) 3-23-55

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.