Президент України підписав Указ № 32/2025 від 15 січня 2025 року, яким вносяться зміни в Положення про проходження громадянами України військової служби за контрактом в Управлінні державної охорони (УДО).
Відтепер після укладення першого контракту про проходження військової служби в УДО на посадах рядового, сержантського чи старшинського складу, військові направляються на курси первинної підготовки.
Контракт НЕ може бути укладено:
1. у випадках, визначених ч. 2 ст. 16 Закону України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» (щодо підпорядкування близьких осіб);
2. коли час, що залишився до досягнення граничного віку перебування на військовій службі, є меншим за строк, визначений ч. 2 ст. 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», крім випадків, передбачених ч. 3 та 5 ст. 23 цього закону (щодо укладання контракту в особливий період, а також контрактів, що укладаються особами офіцерського складу).
Порядок присвоєння військових
· військове звання рядового присвоюється громадянам, які не мають військових звань, одночасно з прийняттям на військову службу за контрактом та призначенням на посади;
· військові звання сержантського і старшинського складу присвоюється рядовим, які успішно закінчили навчання за курсом первинної підготовки та призначені на посади сержантського і старшинського складу;
· офіцерське звання присвоюється:
· сержантам і старшинам, які проходять військову службу за контрактом, мають вищу освіту не нижче бакалавра, пройшли курс військової підготовки за відповідною програмою та призначаються на посади офіцерського складу;
· рядовим, сержантам і старшинам, які проходять військову службу за контрактом, військовозобов’язаним і жінкам, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі військовослужбовців офіцерського складу, мають вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, що відповідає профілю службової діяльності, та приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
Відповідно до статей 15 та 29 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військовослужбовцям у порядку заохочення може бути достроково присвоєно чергове військове звання до полковника включно.
Після перебування в розпорядженні у зв’язку з перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного — за медичними показниками) військовослужбовці призначаються на попередні або на інші, але не нижчі за попередні, посади.
У зв’язку зі службовою необхідністю на військовослужбовця може бути покладено тимчасове виконання обов’язків за іншою рівнозначною або вищою посадою, зокрема:
1) вакантною — за його згоди;
2) невакантною — якщо військовослужбовець, який її обіймає, тимчасово відсутній, усунений чи відсторонений.
При тимчасовому виконанні обов’язків за іншою посадою військовослужбовці не звільняються зі своїх посад та від службових обов’язків за основною посадою без спеціального наказу.
Тимчасове виконання обов’язків також може бути покладено на військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні начальника УДО України без їх згоди та незалежно від посади, яку вони обіймали до зарахування у розпорядження.
Безперервний строк тимчасового виконання обов’язків за вакантною посадою не повинен перевищувати шести місяців, а за невакантною — чотирьох.
Підставою для призупинення військової служби є письмове повідомлення правоохоронного органу про кримінальне правопорушення.
Військовослужбовці, визнані військово-лікарськими комісіями тимчасово непридатними за станом здоров’я до військової служби з переоглядом через 6–12 місяців, звільняються в запас за станом здоров’я, але підлягають повторному медичному огляду після закінчення відповідного строку.
Звільнення військовослужбовців через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», здійснюється на підставі підтвердних документів.
Військовослужбовці, які звільняються у зв’язку із закінченням строку контракту, за станом здоров’я, за віком, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», для звільнення можуть обрати за бажанням одну з них.
З моменту оголошення мобілізації, протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану, до оголошення демобілізації:
· продовжується прийняття громадян на військову службу за контрактом;
· військовослужбовці не підлягають звільненню, крім випадків, визначених статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»;
· надання всіх відпусток припиняється, а військовослужбовці, які перебувають у відпустках, відкликаються та зобов’язані негайно повернутися до місця служби, крім випадків, визначених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
У період дії воєнного стану особи сержантського і старшинського складу, які не менше трьох місяців брали безпосередню участь у воєнних (бойових) діях та не мають вищої освіти, можуть призначатися на посади молодшого офіцерського складу. Призначення таких військовослужбовців здійснюється на період до призначення на ці посади офіцерів та за умови, що їм не будуть підпорядковані офіцери.
Особи сержантського і старшинського складу, які займають посади офіцерського складу, у разі необхідності призначення на такі посади офіцерів, звільняються з відповідних посад та призначаються на посади, рівнозначні тим, які вони займали до призначення на посади молодшого офіцерського складу, а в разі відсутності таких посад — на інші.
У період дії воєнного стану особи сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, не менше трьох місяців брали безпосередню участь у воєнних (бойових) діях та не менше трьох місяців успішно виконують службові обов’язки на посадах молодшого офіцерського складу, за поданими ними рапортами приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з присвоєнням їм звання молодшого лейтенанта.
У період дії воєнного стану лікування військовослужбовців у зв’язку з хворобою або після поранення (контузії, травми або каліцтва) повинне бути закінчене в закладі охорони здоров’я.
На підставі висновку (постанови) ВЛК військовослужбовцю надається відпустка для лікування у зв’язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) зі збереженням грошового та матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Джерело: Указ Президента України № 32/2025 від 15 січня 2025 року
|