Головна

Одноразова грошова допомога в разі загибелі цивільних осіб

(законопроект № 12234 від 25.11.2024) 

Верховна Рада прийняла закон, яким внесла зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо призначення одноразової грошової допомоги.

Відтепер члени сімей цивільних осіб, які загинули, померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в бойових діях при проведенні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в період з 24 лютого 2022 року по 25 березня 2022 року, або загинули в період з 26 березня 2022 року до дня припинення або скасування воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях на територіях, на яких велися такі бойові дії, мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 15 мільйонів гривень.

Водночас члени сімей, яким вже було призначено та виплачено одноразову грошову допомогу в іншому розмірі, мають право на призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 15 мільйонів гривень з урахуванням раніше виплаченої суми.

Цим же законом внесено зміни до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а саме: передбачено, що військовослужбовці під час лікування та реабілітації в закладах охорони здоров’я забезпечуються за рахунок державного бюджету покращеним харчуванням. Оплату витрат здійснює Міністерство оборони України.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Наразі очікує підпису Президента.

Компенсація витрат на страхування авто (автоцивілку) 

(законопроєкт № 12295-д від 20.02.2025)

Верховна Рада прийняла закон про внесення змін до Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» щодо компенсації витрат певних категорій осіб.

Передбачає:

  • знижку 50% на страхову премію для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни (ТЗ до 2500 см³ або 100 кВт);
  • перехідний період до 30.06.2025, коли ОСЦПВ для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни не є обов’язковим;
  • компенсацію шкоди, завданої учасниками бойових дій чи особами з інвалідністю внаслідок війни до 30.06.2025, через резервний фонд МТСБУ, з правом регресу в разі порушень (сп’яніння, відсутність прав, втеча з місця ДТП);
  • компенсацію страхової премії з держбюджету для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю. 

Водночас передбачено, якщо після отримання компенсації особа спричинила ДТП або отримала компенсацію на два чи більше транспортні засоби, вона втрачає право на компенсацію протягом наступного календарного року.

Також законопроєкт урегульовує:

  • документи, що підтверджують наявність міжнародного договору страхування, чинного на території іноземної держави, до якої їде водій;
  • відповідальність за недостовірні відомості. 

Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців після набрання чинності законом  має затвердити Порядок і умови компенсації з Державного бюджету України витрат страхувальників — учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни — з оплати послуг за укладення внутрішніх договорів обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Наразі документ готується на  підпис Президента. 

Зміни щодо розподілу грошового забезпечення зниклих безвісти та полонених військовослужбовців

Кабмін змінив порядок виплат родинам військових, які в полоні/зникли безвісти. 

Унесено зміни до постанови № 884, яка регулює виплати сім’ям військових у разі полону, зникнення чи інтернування. Тепер військові можуть самі вказати, кому саме виплачуватиметься їхнє грошове забезпечення у таких випадках.

Для цього треба скласти особисте розпорядження (завірене командиром або нотаріусом), яке зберігається в особовій справі.

Гроші щомісяця отримуватиме та особа, яку зазначив військовий.

Сума виплат враховуватиме індексацію, вислугу років та поточний рівень забезпечення.

У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону або зникнення безвісти, грошове забезпечення військовослужбовця розподіляється між членами сім’ї у визначених частках. Детальніше — на сайті за посиланням.

Відомості про особу, зниклу безвісти або в полоні

Набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 15 Положення про Єдиний державний реєстр ветеранів війни» від 15 квітня 2025 р. № 433.

Відтепер відомості про особу у формі витягу з реєстру безоплатно та незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) надаються полоненим (після звільнення), їхнім законним представникам, а також членам сім’ї (чоловіку, дружині, батькам), законним представникам дитини (до 18 років), неодруженим повнолітнім дітям, визнаним особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, особі, яка перебуває під опікою або піклуванням особи, яка потрапила в полон держави-агресора або набула статусу зниклої безвісти за особливих обставин.

 Доступ спеціальних фахівців до надання допомоги

 Постановою  Кабміну від 15 квітня 2025 р. № 448 затверджено Порядок доступу деяких категорій фахівців до надання допомоги окремим категоріям осіб в закладах охорони здоров’я. Документ спрямований на комплексну підтримку під час медичної та реабілітаційної допомоги.

Категорії осіб, на яких поширюється порядок:

  • учасники бойових дій, визначені в Законі України «Про статус ветеранів війни»;
  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • особи з особливими заслугами перед Батьківщиною;
  • інші демобілізовані особи;
  • військовослужбовці;
  • члени сімей вищезазначених осіб;
  • члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни;
  • члени сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України;
  • члени сімей осіб, які зникли безвісти під час військової служби.

Під терміном «фахівець, який надає послугу з навчання орієнтуванню і мобільності» розуміється спеціаліст, який навчає осіб, що втратили зір, навичкам просторового орієнтування та мобільності, сприяючи їх соціальній адаптації.

Під час надання медичної та реабілітаційної допомоги в стаціонарних умовах пацієнтам із зазначених категорій забезпечується можливість отримання послуг з навчання орієнтуванню і мобільності, а також підтримки від фахівців із супроводу. Лікар або соціальний працівник інформують пацієнтів про таку можливість і допомагають оформити відповідні заяви.

Фахівці залучаються як у стаціонарних, так і в амбулаторних умовах, беруть участь у мультидисциплінарних командах та використовують ресурси закладів охорони здоров’я для ефективної реабілітації. Їхні рекомендації щодо організації простору для пацієнтів, які втратили зір, підлягають виконанню.

 Інформація про програму реабілітації 

Відповідно до пункту 11 Положення про індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. № 757, відтепер відомості, що містяться в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, відображаються в електронному кабінеті на Соціальному вебпорталі електронних послуг Мінсоцполітики (за технічної можливості).

Зміни в порядку бронювання 

Постанова Кабінету Міністрів України № 436 від 15.04.2025  вносить зміни в порядок бронювання  військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ та розвідувальних органах, а також визначає механізм бронювання військовозобов’язаних,  які перебувають на військовому обліку в СБУ, розвідувальних органах  України, та які працюють або проходять службу:

  • в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування,  Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, судах, установах системи правосуддя та органах  досудового розслідування, а також на штатних посадах патронатних служб  державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію  України;
  • на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних  Сил, інших військових формувань в особливий період;
  • на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та  забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах,  міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником  або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів;
  • в операторах протимінної діяльності, які проводять розмінування  (гуманітарне розмінування).

Бронювання здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками  військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період  мобілізації та на воєнний час. Списки військовозобов’язаних подаються до Мінекономіки в паперовій або електронній формі. Керівники державних органів та підприємств відповідають за включення працівників до списків.​

Заброньованим військовозобов’язаним надається відстрочка від  призову на військову службу під час мобілізації. 

Не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Підлягають  бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності. У рішенні Мінекономіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати строку проведення мобілізації, строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і  надання послуг тощо. 

Деталі: ПКМУ № 436 від 15.04.2025

 Зміни в грошовому забезпеченні курсантів

Кабмін ухвалив постанову № 455 від 11.04.2025, якою підвищується грошове забезпечення курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання.

Тарифні коефіцієнти за посадами курсантів закладів вищої  освіти з специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку  поліцейських, а також курсантів із числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених  батьківського піклування, які не перебували на службі в поліції перед  зарахуванням на навчання, встановлюються в додатках до цієї постанови. 

Крім цього, курсантам встановлюється надбавка до посадового окладу:

  • за результатами чергової екзаменаційної сесії в розмірі:

- 20 відсотків посадового окладу — у разі отримання тільки оцінки «відмінно»; 

- 10 відсотків посадового окладу — у разі отримання оцінок «добре» та «відмінно»; 

  • у разі призначення на посади чи допущення до виконання обов’язків за вакантними посадами:

- командира відділення — 10 відсотків посадового окладу; 

- командира взводу — 20 відсотків посадового окладу.

Ця постанова  застосовується з 1 березня 2025 року.

Джерело: ПКМУ № 455 від 11.04.2025 

Хвилина мовчання

ГО «Вшануй», яка популяризує Хвилину мовчання та культуру пам'яті в Україні, створила Дорожню карту.

Хвилина мовчання — це ритуал подяки, пошани та пам’яті. Це символічна об’єднавча дія, відкрита для залученості широкого кола суспільства, і покликана зберігати пам’ять про російсько-українську війну, нашу спільну боротьбу за незалежність.

«Дорожня карта. Впровадження хвилини мовчання у населених пунктах» містить усі кроки, що допоможуть організувати цей щоденний ритуал пам'яті, від розпоряджень для місцевої влади до залучення мешканців, бізнесу та медіа.

Карта містить також аудіофайли з чоловічим та жіночим голосом і відео, які можна транслювати на відеоекранах у місті. 

Усі матеріали доступні за посиланням

Вислуга років для представників служби цивільного захисту

17.04.2025 набрали чинності зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від  17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб».

Тепер для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зараховується також час перебування на посадах службовців в органах та підрозділах цивільного захисту, які переведені в категорію посад, що заміщуються рядовим і начальницьким складом служби цивільного захисту за переліком посад і на умовах (у порядку), затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту.

Джерело: Постанова Кабміну   № 414

Поділитися

Контакти

Хмельницька область

м.Старокостянтинів, 

вул. Острозького, 41, 

індекс: 31100

тел: (038-54) 3-23-55

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.