Головна

  Щодо військової дисципліни, запобігання дискримінації та сексуальним домаганням

(№ 13037 від 21.02.2025)

Проєкт закону пропонує внести зміни до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України для забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, недопущення будь-яких проявів дискримінації, запобігання та протидії насильству за ознакою статі, сексуальним домаганням, правопорушенням проти статевої свободи та статевої недоторканності.

 
Дисциплінарний статут ЗСУ в запропонованій редакції зобов'язує кожного військовослужбовця:

  • додержуватися  норм законодавства з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання і протидії дискримінації та сексуальним домаганням;
  • виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими та додержуватися військового етикету, поважати честь і гідність кожної людини;
  • не допускати самому і стримувати інших від негідних дій, виражених вербально або невербально (слова, жести, рухи тіла, тощо), зокрема пов’язаних із дискримінацією за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, а також запобігати вчиненню насильства за ознакою статі, сексуальних домагань, правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканності.

Крім цього, закон зобов'язує командирів вживати заходів щодо затримання підлеглого при вчиненні правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканності. 

Дія або бездіяльність військовослужбовця, що призвели до вчинення правопорушення проти статевої свободи та статевої недоторканності, є підставою для усунення від виконання службових обовʼязків. 

У кожному випадку, повʼязаному з дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушенням проти статевої свободи та статевої недоторканності  призначається службове розслідування. 

Розслідування проводить комісія, до складу якої призначаються:

  • представники обох статей,
  • представник відповідального підрозділу з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків або 
  • радник з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі, психолог.

Також законопроєкт забороняє звільняти військовослужбовця зі служби чи змушувати до звільнення, притягувати до дисциплінарної відповідальності у зв’язку з повідомленням про можливі факти, повʼязані з дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушеннями проти статевої свободи та статевої недоторканності, вчиненим щодо нього або інших осіб. 

Якщо є порушення законодавства всі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів. 

Законопроєкт розширює загальні обов'язки військовослужбовців відповідно до Закону "Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України" та  зобов'язує доповідати про такі факти, вчинені іншим військовослужбовцем, представнику підрозділу з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків або раднику з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі.  

Джерело: Законопроєкт            № 13037 від 21.02.2025

30 квітня проєкт прийнято за основу.

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати

Проходження військової служби окремими категоріями військовослужбовців під час дії воєнного стану (№ 13177 від 16.04.2025

Законопроєкт пропонує не призупиняти військову службу для осіб, які самовільно залишили військові частини або місця служби чи дезертирували під час дії воєнного стану, крім тих, хто не повернувся до військових частин (місць проходження військової служби) до моменту припинення чи скасування воєнного стану.

Військовослужбовцям, які самовільно залишили військові частини або дезертирували під час дії воєнного стану та які добровільно прибули не пізніше 30 серпня 2025 року до місць проходження військової служби, командир військової частини продовжує військову службу не пізніше 72 годин з дня  прибуття, а також поновлюється грошове продовольче, речове, інші види забезпечення. Також поновлюються пільги та соціальні гарантії.

Проєкт закону встановлює, що військовослужбовці, які під час дії воєнного стану самовільно залишили військову частину чи місце проходження військової служби або дезертирували, позбавляються права на пільги, гарантії та компенсації, встановлені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». На цей час члени сім’ї також втрачають право на пільги. 

Джерело: Законопроєкт № 13177 від 16.04.2025

30 квітня закон направлено на підпис Президенту.

Досудове розслідування,  пов’язане із зникненням безвісти за особливих обставин в умовах воєнного стану

Проєкт визначає, що в умовах воєнного стану прокурор своєю вмотивованою постановою має право визначити місце проведення досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 115 (умисне вбивство), 146-1 (насильницьке зникнення) та 438 (воєнні злочини) Кримінального кодексу України, пов’язаних із зникненням безвісти за особливих обставин у зв’язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, за місцем проживання (перебування) заявника, потерпілого, які є близькими родичами та членами сім’ї такої особи.

29 квітня проєкт прийнято за основу. 

Джерело: законопроєкт № 12414 від 16.01.2025

Рекомендація Юридичної сотні: підтримати після доопрацювання


 

Поділитися

Контакти

Хмельницька область

м.Старокостянтинів, 

вул. Острозького, 41, 

індекс: 31100

тел: (038-54) 3-23-55

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.