Головна

Зміни механізму пільгової оренди

Постановою КМ України № 722 від 18.06.2025 р. внесено зміни до Порядку виплати грошової компенсації особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, за найм (оренду) житлових приміщень. 

Основні зміни

  1. Уточнено, що заяву з документами для отримання компенсації слід подавати до місцевих органів (структурних підрозділів, на які покладено функції з питань ветеранської політики) за адресою найманого житлового приміщення. Заява також може бути подана через ЦНАП.
  2. До переліку необхідних документів додано витяг з наказу про звільнення із служби в поліції або виключення з кадрів ДСНС — для деяких осіб.
  3. Договір найму (оренди)повинен бути укладений у відповідності до вимог ЦК України.
  4. Уточнено, що під час перевірки фактичного місця проживання  місцевим органом та/або фахівцем із супроводу складається акт такої перевірки у довільній формі.

Зверніть увагу! Видозмінено заяву, яка подається для отримання компенсації. Цей документ є додатком до постанови № 722

Ветеранські статуси для іноземців та осіб без громадянства

Кабінет Міністрів Постановою від 18 червня 2025 р. № 719 затвердив Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни іноземцям та особам без громадянства, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Підстави для надання статусу учасника бойових дій

  • Для заявників, які брали безпосередню участь в АТО (14.04.2014–30.04.2018) не менш як 30 календарних днів, — довідка про участь за формою згідно з додатком 1 та витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, витяги з наказів про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення АТО, документи про направлення у відрядження або інші документи, що містять докази безпосередньої участі у виконанні завдань антитерористичної операції.
  • Для заявників, які брали безпосередню участь в ООС у Донецькій та Луганській областях (30.04.2018–24.02.2022) не менш як 30 календарних днів, — довідка про участь за формою згідно з додатком 4 та витяг з наказу ГШ ЗСУ про залучення до таких заходів, витяг з наказу про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення цих заходів, документи про направлення у відрядження.

У разі залучення до проведення заходів АТО або ООС на строк менш як 30 календарних днів до документів додатково треба надати витяги з бойових донесень, журналів бойових дій, які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, проведення розвідувальних заходів. Для заявників, які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва), додатково треба надати довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Звертаємо увагу, що 30 календарних днів може рахуватися за сукупністю в період АТО і ООС.

  • Для заявників, які брали безпосередню участь у бойових діях після повномасштабного вторгнення (24.02.2022) — довідка за формою згідно з додатком 6. За бажанням можна додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання бойових (службових) завдань.

Для надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни треба надати ті ж документи, як і  для встановлення статусу УБД, а також обов'язково витяг з рішення ЕКОПФО або довідку МСЕК про групу та причину інвалідності.

Статус УБД надається за зверненням командира військової частини. У разі неподання документів командиром можна звернутися самостійно.

Статус особи з інвалідністю внаслідок війни надається лише за особистим зверненням іноземця чи особи без громадянства.

Для надання відповідного статусу слід подати до Мінветеранів заяву:

- у паперовій формі, зокрема шляхом надсилання поштою на адресу Мінветеранів;

 - в електронній формі на офіційну адресу електронної пошти Мінветеранів;

- через ЦНАП незалежно від адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування).

До заяви, крім документів, які є підставою надання статусу, також треба додати копії:

-  паспорта іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні та довідки про звернення за визнанням особою без громадянства;

- документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків;

- у разі звернення законного представника або уповноваженого — документа, який підтверджує повноваження;

- повного витягу з інформаційно-аналітичної системи “Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості”, сформованого не пізніше ніж за п’ять календарних днів до моменту заповнення заяви; документів, визначених пунктом 3 або 4 цього Порядку.

Якщо заява подається в електронній формі, до неї слід завантажити скановані копії паперових документів.

Мінветеранів протягом п’яти календарних днів опрацьовує заяву та в разі відсутності документів для встановлення відповідного статусу, витребовує їх у рамках міжвідомчої взаємодії не пізніше ніж через п’ять календарних днів з дати надходження заяви. Уповноважені органи зобов’язані надати документи (відомості) або повідомити причину їх відсутності не пізніше ніж через 15 календарних днів з дня запиту. Після опрацювання заява з доданими документами протягом одного календарного дня передаються Мінветеранів на розгляд міжвідомчої комісії.

Рішення про надання (відмову в наданні) статусу учасника бойових дій або особи з інвалідністю внаслідок війни приймає міжвідомча комісія в місячний строк.

Інформація про надання статусу протягом трьох днів вноситься до Єдиного державного реєстру ветеранів війни.

У наданні статусу УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни може бути відмовлено в разі:

1) відсутності підстав;

2) відсутності необхідних документів;

3) подання недостовірної інформації;

4) обвинувального вироку суду за вчинення умисного тяжкого чи особливо тяжкого злочину під час участі в бойових діях або проти основ національної безпеки України, або проти миру, безпеки людства та міжнародного порядку;

5) коли причина інвалідності не пов’язана з участю в бойових діях.

Після усунення причин відмови питання про встановлення статусу можна ініціювати повторно.

Статусу УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни може бути позбавлено в разі:

1) наявності обвинувального вироку суду за вчинення умисного тяжкого чи особливо тяжкого злочину під час участі в бойових діях або проти основ національної безпеки України, або проти миру, безпеки людства та міжнародного порядку;

2) виявлення підроблення документів для встановлення статусу або надання недостовірних даних;

3) виявлення зміни причини інвалідності, що не пов’язана з участю в бойових діях;

4) подання заяви про позбавлення статусу.

Рішення міжвідомчої комісії може бути оскаржене відповідно до Закону України “Про адміністративну процедуру” та/або в судовому порядку.

Посвідчення та нагрудні знаки учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни із числа іноземців та осіб без громадянства видає відповідно до Постанови КМУ № 302 “Про Порядок виготовлення та видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів”Міністерство у справах ветеранів.

Джерело: Постанова КМУ від 18 червня 2025 р. № 719

Залучення ветеранів до викладання предмета “Захист України”

Спільним Наказом Міністерства освіти та Міністерства у справах ветеранів від 17.06.2025 № 868/483 затверджено Методичні рекомендації щодо працевлаштування ветеранів війни на посаду вчителя/викладача навчального предмета "Захист України" закладів повної загальної середньої освіти.

Методичними рекомендаціями визначено комплекс умов, процедур та заходів, спрямованих на якість викладання предмета "Захист України", формування ключових компетентностей учнів, а також професійну адаптацію ветеранів війни до педагогічної діяльності.

Визначено, що на посади педагогічних працівників приймаються ветерани, фізичний і психічний стан яких дозволяє здійснювати педагогічну діяльність та які мають освітню та/або професійну кваліфікацію.

Крім загальних вимог до педагогічних працівників, для вчителя/викладача навчального предмета "Захист України" доцільним є володіння актуальними знаннями та практичними навичками з:

-тактичної медицини та домедичної допомоги (включаючи поведінку в умовах бойових дій);
- основ військової справи, тактики, топографії;
- будови та безпечного поводження зі зброєю (у навчальних цілях);
- цивільного захисту та безпеки життєдіяльності;
- основ мінної безпеки;
- організації та проведення практичних занять з відпрацювання навичок домедичної допомоги, елементів стройової підготовки, поводження з навчально-тренувальними засобами та макетами зброї.

Статус ветерана війни визнається як додаткова перевага при розгляді кандидатури на посаду вчителя/викладача предмета "Захист України" з огляду на можливість передачі здобувачам освіти унікального практичного досвіду та формування патріотизму на основі особистого прикладу.

Якщо у ветерана війни немає повної педагогічної освіти за профілем "Захист України", рекомендовано проходження спеціальних курсів перепідготовки або підвищення кваліфікації.

Закладам освіти рекомендовано звертати увагу на забезпечення ефективної інтеграції ветерана війни, який обіймає посаду вчителя/викладача навчального предмета "Захист України", в освітнє середовище.
 

Джерело: Методичні рекомендації щодо працевлаштування ветеранів війни на посаду вчителя/викладача навчального предмета "Захист України"

Зміни у військовій службі медиків

Указом Президента України № 397/2025 від 12 червня 2025 року внесено зміни до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України щодо призначення на офіцерські посади під час воєнного стану.

Відтепер і на офіцерські посади медичного профілю можуть призначати фармацевтів, які мають ступінь магістра та сертифікат фармацевта-спеціаліста. Також передбачено, що вони проходять, за потреби, курс військової підготовки за програмою офіцерів медичної служби тактичного рівня.

Внесено зміни, що стосуються фахівців у сфері реабілітації та протезування. Замість загальних галузей освіти та вимоги мати кваліфікацію, тепер чітко визначено конкретні спеціальності, зокрема «Терапія та реабілітація», «Терапія мови і мовлення», «Протезування-ортезування», «Біомедична інженерія», а також дозволено залучати спеціалістів, які пройшли післядипломні курси з фізичної терапії, ерготерапії, логопедії тощо. 

Крім того, запроваджено нову норму — пункт 83-1, який забороняє призначати таких спеціалістів на посади, що не пов’язані безпосередньо з медичною, фармацевтичною або реабілітаційною діяльністю, або якщо для зайняття посади потрібна нижча освіта, ніж має кандидат. Виняток можливий лише за письмовим бажанням самої особи.

Джерело: Указ Президента України № 397/2025.

Зміни щодо здобуття освіти військовослужбовцями

Указом Президента України № 396/2025 внесено зміни до Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, які уточнюють  умови  навчання    без  відриву     від   військової  служби.

Хто може  скористатись  змінами:

  • військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом і продовжили строк військової служби за новим контрактом,
  • військовослужбовці віком від 18 до 25 років, які проходять військову службу за контрактом або за призовом під час мобілізації, на особливий період, 
  • особи офіцерського складу (крім військовослужбовців військової служби за призовом осіб офіцерського складу).

  

Умови:

  • здобули вищу освіту за державним замовленням;
  • прослужили час, що дорівнює часу навчання для здобуття попередньої вищої освіти.

Мета: для поглиблення професійних знань і здобуття вищої освіти можуть навчатися без відриву від військової служби.

Хто надає дозвіл: командир — від командира з'єднання і вище.

Порядок отримання рапорт військовослужбовця, дозвіл оформляється  наказом командира частини, у якій військовий проходить службу. 

Умова: навчання не повинно перешкоджати виконанню    військовослужбовцем службових обов'язків. 

Джерело: Указ Президента  України  №396/2025. 

Зміни щодо Почесної відзнаки “За мужність та відвагу”

Указом Президента України № 398/2025 внесено зміни до   Указу  Президента  “Про    почесну  відзнаку   “За  мужність    та  відвагу”.

Відзнакою  “За  мужність    та  відвагу” тепер    нагороджуюється  також особовий  склад  підрозділів   поліції   особливого   призначення    Національної    поліції  України (які   під час   дії  воєнного  стану  залучені  до безпосередньої  участі  в   бойових  діях). 

Військовослужбовці військових частин (з’єднань), поліцейські підрозділів поліції особливого призначення, відзначені почесною відзнакою «За мужність та відвагу», можуть носити нагрудні знаки, які вказують на їх приналежність до відповідних військових частин (з’єднань), підрозділів поліції особливого призначення. 

Описи і малюнки нагрудних знаків та порядок їх носіння для військовослужбовців військових частин (з’єднань) встановлює МОУ, для поліцейських підрозділів поліції особливого призначення — МВС.

Джерело: Указ Президента  України  № 398/2025. 

Посилення протиповітряної оборони шляхом залучення груп ППО

11 червня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 699, якою розпочинається експериментальний проєкт із залучення добровольців до протиповітряної оборони (ППО). Такі групи ППО формуватимуться на базі добровольчих формувань територіальних громад і мають на меті посилення захисту українського неба від ударів дронів і пілотованих літаків РФ.

Основна мета — підвищити ефективність захисту повітряного простору, зокрема від ударних безпілотників та пілотованих літальних апаратів ворога. Експеримент триватиме протягом дії воєнного стану, але не довше двох років.

До реалізації проєкту залучаються:

  • Збройні Сили України (включно з Повітряними силами);
     
  • військові адміністрації;
     
  • добровольчі формування територіальних громад.

Групи ППО створюються в межах територіальних громад і складаються з добровольців, які не підлягають мобілізації, але пройшли необхідну підготовку. До складу можуть входити як оператори дронів, так і пілоти пілотованих літальних апаратів. Кожна група підпорядковується відповідній військовій частині Сил територіальної оборони, а в операційних питаннях безпосередньо Командуванню Повітряних сил.

Групи можуть використовувати:

  • безпілотні апарати та пілотовані повітряні судна (з тимчасовою реєстрацією),
     
  • особисту мисливську або стрілецьку зброю,
     
  • транспортні засоби,
     
  • засоби спостереження та зв’язку.
     

Фінансування відбувається з державного та місцевих бюджетів, а також з офіційних рахунків для пожертв на підтримку України “United24” та інших дозволених джерел.

Учасники груп проходитимуть навчання за участі центрів підготовки до національного спротиву. Оператори дронів зобов’язані отримати сертифікат зовнішнього пілота  щонайпізніше за 45 днів після старту проєкту.

Учасникам груп ППО гарантуються:

  • виплати в розмірі до 100 000 грн на місяць (з місцевих бюджетів, пропорційно відпрацьованому часу),
     
  • соціальний захист згідно з трудовим законодавством,
     
  • виплати сім’ям загиблих — на рівні з військовослужбовцями.
     

Повітряні судна, які використовуються в межах проєкту, проходять тимчасову реєстрацію в Міноборони. Вони не підлягають державній реєстрації як військові, проте повинні мати відповідні розпізнавальні знаки та технічну документацію. Відповідальність за технічний стан несе командир групи.

Групи ППО ведуть облік бойових чергувань, а командири щомісяця подають звіти до військових частин.

Поділитися

Контакти

Хмельницька область

м.Старокостянтинів, 

вул. Острозького, 41, 

індекс: 31100

тел: (038-54) 3-23-55

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.