Багато років наша країна не може подолати гостру екологічну проблему — випалювання сухої природної рослинності та її залишків. На цю тему у засобах масової інформації різного рівня опубліковано чимало інформаційних матеріалів, системно проводиться роз'яснювальна робота серед населення, зокрема у закладах освіти. Але змін на краще не відбувається.
Кожен має знати — при спалюванні рослинних решток утворюються небезпечні продукти горіння, зокрема при згорянні 1т рослинних решток у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму; у туманні дні багаття створюють свого роду «смог» (мікрочастинки, що виділяються при неповному згорянні сміття, зв'язані з водяною парою), який шкідливий для організму людини; до складу продуктів горіння входить чадний газ, важкі метали, канцерогенні сполуки; чи не найнебезпечнішим із продуктів відкритого горіння рослинних решток є бензапірен, який є високотоксичною речовиною, здатною викликати онкологічні захворювання, генні мутації.
В осінній та весняний періоди року випалюються трава та очерети, влітку — пожнивні рештки. В результаті таких дій знищується мікрофлора та фауна верхнього шару ґрунту, гинуть комахи та їх личинки, запилювачі рослин, дощові черв'яки та інші організми, які беруть участь в процесі утворення грунту, а також дрібні тварини, птахи та місця їх гніздування. Збіднюється склад трав, оскільки знищується насіння однорічних, дворічних та деяких багаторічних рослин, знищується шар сухої трави, який утримував вологу, перегнивав і створював необхідні умови для існування багатьох рослин, тварин та комах, формував ґрунт. Знижується родючість ґрунтів, гумусність, погіршується їх структура, зменшується протиерозійна стійкість.
Згідно з розпорядженням міського голови від 29 березня 2023 року № 102/2023-р «Про утворення тимчасової комісії для здійснення контролю за недопущенням спалювання сухої рослинності або її залишків, побутового сміття» створена відповідна комісія. Комісією постійно проводяться рейдові обстеження міста Старокостянтинова та території громади. При виявленні порушень (спалювання рослинних рештків, відходів) винні особи притягуються до відповідальності.
За самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із природною рослинністю або її залишків та опалого листя на земельних ділянках, у смугах біля автомобільних доріг і залізниць та у парках передбачений штраф у розмірі від 3 060 грн до 6 120 грн.
За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення до вогнем штраф від 91 800 грн до 153 000 грн.
Якщо Ви стали свідком пожежі, що розгоряється, спробуйте затоптати, засипати піском чи залити водою місце загоряння. Якщо ж не вдається впоратися самотужки або помічена Вами пожежа уже набула значних розмірів, телефонуйте за номером 101!
Давайте пам'ятати, що природа потребує нашого захисту і бережливого ставлення до неї! Дбайте про стан навколишнього середовища!