І. Загальні положення
Зелені насадження – це сукупність деревних, чагарникових і трав’янистих рослин на визначеній території. Рослини відіграють важливу роль у насиченні повітря киснем, затримуванні снігового покриву і талих вод, очищенні середовища від пилових хімічних забрудників, у зниженні рівня шумового навантаження, регулюваннф мікроклімату, покращенні структури і властивості грунтів, рекреації населення.
Показниками зелених насаджень є:
- площа зелених насаджень на території міста (загального та обмеженого користування, спеціального призначення);
- площа зелених насаджень на 1 людину.
В Україні на одну тисячу мешканців припадає в середньому 13,5 га зелених насаджень, з них насаджень загального користування - 3,4 га. Загальна площа зеленої зони у населених пунктах України складає 488 тис. га, з них площа насаджень загального користування - 163 тис. га, насаджень обмеженого користування –122 тис.га, спеціального призначення –85 тис.га. В місті Старокостянтинів під зеленими насадженнями знаходиться орієнтовно 127,3 га території.
На одного жителя міста припадає 36,3 кв.м. зелених насаджень. Площа зелених насаджень
загального користування становить 33,5 га. На 1 мешканця міста припадає 9,6 кв.м зелених насаджень загального користування . Площа зелених насаджень обмеженого користування по місту орієнтовно становить 85,7 га, в тому числі на території житлових мікрорайонів та масивів – 22,8 га , дошкільних установ – 4,4 га, закладів освіти – 10,1га. Площа зелених насаджень спеціального призначення по місту, а саме насаджень вздовж вулиць, складає - 7,8 га.
Найбільш поширеними породами дерев на теритрії парків та скверів міста є ясен, тополя, ялина, вздовж вулиць - липа, каштан, на території житлових мікрорайонів - вишня, яблуня, горобина. 65% дерев знаходиться в доброму стані та віком від 15 до 50 років, 35% дерев знаходяться в задовільному та незадовільному станах.
За останні роки спостерігається заміна деревної рослинності низькою трав’яною (газони, квітники). У Старокостянтинові флороценози (квітники) на території загального користування, вздовж доріг займають площу 1144,73 кв.м. Особливе естетичне значення мають газонні угрупування, площею 52264,1 кв.м.
Догляд за зеленими насадженнями в межах міста здійснюють три комунальні підприємства: Старокостянтинівське комунальне ремонтно-будівельне шляхове підприємство, Старокостянинівська житлово-експлуатаційна контора та Старокостянтинівський комбінат комунальних підприємств. Догляд за зеленими насадженнями в парку культури та відпочинку ім. Федорова здійснює Старокостянтинівський комбінат комунальних підприємств, на території житлових мікрорайонів - Старокостянинівська житлово-експлуатаційна контора, на території парків, скверів, вздовж вулиць - Старокостянтинівське комунальне ремонтно-будівельне шляхове підприємство. Кількість працівників комунальних підприємств міста, які здійснюють догляд за зеленими насадженнями в Старокостянтинові – 22 людини.
Програма розвитку та збереження зелених насаджень в м. Старокостянтинів на 2012-2015 роки (далі - Програма) розробляється з метою створення нових, відновлення і збереження існуючих зелених насаджень для покращення навколишнього природного середовища, благоустрою, озеленення та екологічного стану міста, створення більш сприятливих умов для життєдіяльності людей.
ІІ. Визначення проблем. Шляхи і способи їх розв’язання.
Основною проблемою у сфері зеленого господарства на прівні держави є посягання забудовників на території зайняті зеленими насадженнями. Необхідно прийняти Закон України “Про охорону та утримання озеленених та рекреаційних територій населених пунктів”, який би захищав озеленені території.
В місті необхідно збільшити площі зелених насаджень, виходячи з державних будівельних і санітарних норм на наукового обгрунтованих показників, забезпечити населення якісними зеленими насадженнями загального користування до 25 кв.м на одного мешканця.
Актуальними проблемами є оновлення складу механізмів догляду за зеленими насадженнями, забезпечення зеленого господарства в достатній кількості добривами і хімікатами для підживлення та захисту зелених насаджень від хвороб і шкідників, обладнанням по переробці рослинних відходів для недопущення їх спалювання, створення електронної бази даних за результатами інвентаризації зелених насаджень, що дозволить проводити моніторинг стану зелених насаджень, полегшить проведення доглядових і оздоровчих робіт, створення міських розсадників, що дало б змогу забезпечувати місто зеленими насадженнями необхідною кількість та видовою різноманітністю.
Основними причинами виникнення проблем у сфері зеленого господарства є погіршення якісного стану зелених насаджень, обмеженість ремонтів та реконструкції зелених насаджень у зв”язку з недостатнім фінансуванням даних робіт, що призводить до збільшення сухостійних, ушкоджених хворобами та шкідниками дерев.
З метою розв”язання ряду проблем у сфері зеленого господарства було розроблену дану Програму.
Шляхами вирішення питань розвитку та збереження зелених насаджень є:
- збільшення захисних насаджень вздовж доріг, навколо промислових підприємств;
- озеленення прибережних ділянок;
- створення нових парків, скверів, вуличних зелених насаджень в місцях нового житлового будівництва;
- активне впровадження квіткового оформлення міста, в’їздів у місто;
- розвиток матеріально-технічної бази підприємств, що здійснюють діяльність із утримання зелених насаджень, технічного переоснащення обладнання, що використовується для утримання та ремонту зелених насаджень;
- запровадження переробки (утилізації) рослинних решток у щепу, у компост – для збагачення органічними речовинами рослинного шару грунту;
- оновлення якісного стану і збільшення асортименту зелених насаджень при здійсненні реконструкції і ремонтів об’єктів зеленого господарства;
- своєчасного виконання комплексних агротехнічних заходів з утримання зелених насаджень, їх захисту від хвороб і шкідників, кореневого і позакореневого підживлення добривами;
- здійснення моніторингу щодо змін, що відбуваються з озелененими територіями, вікового, видового, якісного стану зелених насаджень тощо.
- збільшення площі зелених насаджень загального користування на 1 мешканця міста.
Основними напрямками розвитку та збереження зелених насаджень є:
- створення нових об’єктів зеленого господарства;
- здійснення реконструкції парку культури та відпочинку ім. Федорова;
- поточний ремонт зелених насаджень;
- належне утримання існуючих зелених насаджень;
- розвиток матеріально-технічної бази підприємств.
ІІІ. Завдання і заходи Програми
Завданнями Програми є:
1) створення нових зелених насаджень загального, обмеженого користування, спеціального призначення на території забудови міста;
2) здійснення ландшафтної реконструкції об”єктів зеленого господарства;
3) здійснення поточного ремонту об”єктів зеленого господарства;
4) утримання зелених насаджень;
5) розвиток матеріально-технічної бази підприємств, що здійснюють догляд за зеленими насадженнями.
В 2012 –2015 роках планується збільшити кількість зелених насаджень в парках та скверах
міста, вздовж вулиць, на території промислових підприємств, в житлових масивах, в прибережній смузі річок. Планується створити новий сквер по вул. Покришкіна.
Вздовж вулиць міста, на території скверів, парків міста щороку планується висаджувати не менше 600 дерев. Орієнтовна середня вартість саджанців дерев листяних порід (липа, береза, дуб червоний, клен, каштан) - 22 грн. Передбачається створення нових клумб вздовж вулиці Миру з завезенням рослинного грунту та висадженням квітів.
Щороку підприємства, установи, організації беруть активну участь в озелененні своїх територій. На території підприємств, установ, організацій, в межах санітарно-захисних зон промислових підприємств Програмою передбачається висадження не менше 1 тис. дерев щорічно.
Управлінням освіти виконавчого комітету міської ради також планується щорічна посадка дерев, кущів, квітів на територіях дошкільних на шкільних закладів.
Необхідно провести реконструкцію парку культури та відпочинку імені Федорова О.С.. На території якого необхідно виконати такі роботи: 1) видалення і садіння дерев, кущів, формовочну обрізку зелених насаджень, корчування пнів; 2) улаштування нових алей, дороги та провести ремонт існуючих; 3) улаштування зовнішнього освітлення алей парку; 4) ремонт існуючих споруд паркового призначення: туалету, фонтану.
Комунальними підприємствами, які здійснюють догляд за зеленими насадженнями, будуть проводитись роботи по видаленню аварійних та сухостійних дерев та дерев, які досягли вікової межі. Здійснюватимуться заходи по обрізці дерев з метою їх омолодження та формування крони. Планується встановити лавки та урни на території парків, скверів. Розроблений проект “Берегоукріплення берегів водосховища на річках Случ та Ікопоть з розчисткою та поглибленням в межах м. Старокостянтинів”, яким передбачається улаштування прибережної захисної смуги вздовж водосховища і річок на площі 78,3 га. На відновлення зелених насаджень проектом передбачається витратити 32 тис. грн.
Комунальним ремонтно-будівельним шляховим підприємством будуть проводитись роботи з поточного ремонту зелених насаджень, які включатимуть заходи з підсипання грунту, підсіву газонів, садіння квітів, видалення окремих засохлих дерев і кущів, садіння нових, фарбування огорож і споруд на об''єктах зеленого господарства.. Житлово-експлуатаційною конторою планується проводити щорічний підсів газонів та садіння квітів біля житлових будинків по вулицях Острозького та Попова.
З метою покращення утримання зелених насаджень, збору інформації про кількість, породу, стан, вік зелених насаджень необхідно провести їх інвентаризацію, а також інвентаризацію об”єктів і споруд зеленого господарства.
Після виконання робіт з обрізки зелених насаджень утворюється значна кількість деревини (гілки дерев та кущів, обрізки стовбурів дерев). Необхідно придбати подрібнювач решток рослин, що дасть можливість зменшити площі складування відходів на міському полігоні ТПВ та зменшити затрати на вивезення гілок.
ІV. Очікувані результати і ефективність Програми
Очікуваним результатом розвитку озеленених територій загального користування є збільшення площ зелених зон та розширення їх рекреаційних можливостей за рахунок зелених насаджень навколо водойм, у районах житлової забудови. Реалізація Програми спрямовується на підтримання належного рівня забезпечення населення якісними озелененими територіями загального користування, збільшення кількості видів і якості зелених насаджень.
V. Обсяги та джерела фінансування
Ресурсне забезпечення Програми передбачене з дердавного, обласного, міського бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством України. Фінансування Програми з міського бюджету здійснюватиметься згідно планових асигнувань на відповідний рік.
Фінансування заходів з виконання показників Програми здійснюється відповідно до чинного законодавства.
У випадку невиконання заходів Програми у заплановані терміни через відсутність фінансування або з інших причин, до Програми вносяться зміни в установленому порядку. При цьому проводиться аналіз причин зриву виконання Програми та робляться висновки, спрямовані на подальше обов’язкове виконання всіх запланованих заходів Програми у встановлені нові терміни.
Зелені насадження – це сукупність деревних, чагарникових і трав’янистих рослин на визначеній території. Рослини відіграють важливу роль у насиченні повітря киснем, затримуванні снігового покриву і талих вод, очищенні середовища від пилових хімічних забрудників, у зниженні рівня шумового навантаження, регулюваннф мікроклімату, покращенні структури і властивості грунтів, рекреації населення.
Показниками зелених насаджень є:
- площа зелених насаджень на території міста (загального та обмеженого користування, спеціального призначення);
- площа зелених насаджень на 1 людину.
В Україні на одну тисячу мешканців припадає в середньому 13,5 га зелених насаджень, з них насаджень загального користування - 3,4 га. Загальна площа зеленої зони у населених пунктах України складає 488 тис. га, з них площа насаджень загального користування - 163 тис. га, насаджень обмеженого користування –122 тис.га, спеціального призначення –85 тис.га. В місті Старокостянтинів під зеленими насадженнями знаходиться орієнтовно 127,3 га території.
На одного жителя міста припадає 36,3 кв.м. зелених насаджень. Площа зелених насаджень
загального користування становить 33,5 га. На 1 мешканця міста припадає 9,6 кв.м зелених насаджень загального користування . Площа зелених насаджень обмеженого користування по місту орієнтовно становить 85,7 га, в тому числі на території житлових мікрорайонів та масивів – 22,8 га , дошкільних установ – 4,4 га, закладів освіти – 10,1га. Площа зелених насаджень спеціального призначення по місту, а саме насаджень вздовж вулиць, складає - 7,8 га.
Найбільш поширеними породами дерев на теритрії парків та скверів міста є ясен, тополя, ялина, вздовж вулиць - липа, каштан, на території житлових мікрорайонів - вишня, яблуня, горобина. 65% дерев знаходиться в доброму стані та віком від 15 до 50 років, 35% дерев знаходяться в задовільному та незадовільному станах.
За останні роки спостерігається заміна деревної рослинності низькою трав’яною (газони, квітники). У Старокостянтинові флороценози (квітники) на території загального користування, вздовж доріг займають площу 1144,73 кв.м. Особливе естетичне значення мають газонні угрупування, площею 52264,1 кв.м.
Догляд за зеленими насадженнями в межах міста здійснюють три комунальні підприємства: Старокостянтинівське комунальне ремонтно-будівельне шляхове підприємство, Старокостянинівська житлово-експлуатаційна контора та Старокостянтинівський комбінат комунальних підприємств. Догляд за зеленими насадженнями в парку культури та відпочинку ім. Федорова здійснює Старокостянтинівський комбінат комунальних підприємств, на території житлових мікрорайонів - Старокостянинівська житлово-експлуатаційна контора, на території парків, скверів, вздовж вулиць - Старокостянтинівське комунальне ремонтно-будівельне шляхове підприємство. Кількість працівників комунальних підприємств міста, які здійснюють догляд за зеленими насадженнями в Старокостянтинові – 22 людини.
Програма розвитку та збереження зелених насаджень в м. Старокостянтинів на 2012-2015 роки (далі - Програма) розробляється з метою створення нових, відновлення і збереження існуючих зелених насаджень для покращення навколишнього природного середовища, благоустрою, озеленення та екологічного стану міста, створення більш сприятливих умов для життєдіяльності людей.
ІІ. Визначення проблем. Шляхи і способи їх розв’язання.
Основною проблемою у сфері зеленого господарства на прівні держави є посягання забудовників на території зайняті зеленими насадженнями. Необхідно прийняти Закон України “Про охорону та утримання озеленених та рекреаційних територій населених пунктів”, який би захищав озеленені території.
В місті необхідно збільшити площі зелених насаджень, виходячи з державних будівельних і санітарних норм на наукового обгрунтованих показників, забезпечити населення якісними зеленими насадженнями загального користування до 25 кв.м на одного мешканця.
Актуальними проблемами є оновлення складу механізмів догляду за зеленими насадженнями, забезпечення зеленого господарства в достатній кількості добривами і хімікатами для підживлення та захисту зелених насаджень від хвороб і шкідників, обладнанням по переробці рослинних відходів для недопущення їх спалювання, створення електронної бази даних за результатами інвентаризації зелених насаджень, що дозволить проводити моніторинг стану зелених насаджень, полегшить проведення доглядових і оздоровчих робіт, створення міських розсадників, що дало б змогу забезпечувати місто зеленими насадженнями необхідною кількість та видовою різноманітністю.
Основними причинами виникнення проблем у сфері зеленого господарства є погіршення якісного стану зелених насаджень, обмеженість ремонтів та реконструкції зелених насаджень у зв”язку з недостатнім фінансуванням даних робіт, що призводить до збільшення сухостійних, ушкоджених хворобами та шкідниками дерев.
З метою розв”язання ряду проблем у сфері зеленого господарства було розроблену дану Програму.
Шляхами вирішення питань розвитку та збереження зелених насаджень є:
- збільшення захисних насаджень вздовж доріг, навколо промислових підприємств;
- озеленення прибережних ділянок;
- створення нових парків, скверів, вуличних зелених насаджень в місцях нового житлового будівництва;
- активне впровадження квіткового оформлення міста, в’їздів у місто;
- розвиток матеріально-технічної бази підприємств, що здійснюють діяльність із утримання зелених насаджень, технічного переоснащення обладнання, що використовується для утримання та ремонту зелених насаджень;
- запровадження переробки (утилізації) рослинних решток у щепу, у компост – для збагачення органічними речовинами рослинного шару грунту;
- оновлення якісного стану і збільшення асортименту зелених насаджень при здійсненні реконструкції і ремонтів об’єктів зеленого господарства;
- своєчасного виконання комплексних агротехнічних заходів з утримання зелених насаджень, їх захисту від хвороб і шкідників, кореневого і позакореневого підживлення добривами;
- здійснення моніторингу щодо змін, що відбуваються з озелененими територіями, вікового, видового, якісного стану зелених насаджень тощо.
- збільшення площі зелених насаджень загального користування на 1 мешканця міста.
Основними напрямками розвитку та збереження зелених насаджень є:
- створення нових об’єктів зеленого господарства;
- здійснення реконструкції парку культури та відпочинку ім. Федорова;
- поточний ремонт зелених насаджень;
- належне утримання існуючих зелених насаджень;
- розвиток матеріально-технічної бази підприємств.
ІІІ. Завдання і заходи Програми
Завданнями Програми є:
1) створення нових зелених насаджень загального, обмеженого користування, спеціального призначення на території забудови міста;
2) здійснення ландшафтної реконструкції об”єктів зеленого господарства;
3) здійснення поточного ремонту об”єктів зеленого господарства;
4) утримання зелених насаджень;
5) розвиток матеріально-технічної бази підприємств, що здійснюють догляд за зеленими насадженнями.
В 2012 –2015 роках планується збільшити кількість зелених насаджень в парках та скверах
міста, вздовж вулиць, на території промислових підприємств, в житлових масивах, в прибережній смузі річок. Планується створити новий сквер по вул. Покришкіна.
Вздовж вулиць міста, на території скверів, парків міста щороку планується висаджувати не менше 600 дерев. Орієнтовна середня вартість саджанців дерев листяних порід (липа, береза, дуб червоний, клен, каштан) - 22 грн. Передбачається створення нових клумб вздовж вулиці Миру з завезенням рослинного грунту та висадженням квітів.
Щороку підприємства, установи, організації беруть активну участь в озелененні своїх територій. На території підприємств, установ, організацій, в межах санітарно-захисних зон промислових підприємств Програмою передбачається висадження не менше 1 тис. дерев щорічно.
Управлінням освіти виконавчого комітету міської ради також планується щорічна посадка дерев, кущів, квітів на територіях дошкільних на шкільних закладів.
Необхідно провести реконструкцію парку культури та відпочинку імені Федорова О.С.. На території якого необхідно виконати такі роботи: 1) видалення і садіння дерев, кущів, формовочну обрізку зелених насаджень, корчування пнів; 2) улаштування нових алей, дороги та провести ремонт існуючих; 3) улаштування зовнішнього освітлення алей парку; 4) ремонт існуючих споруд паркового призначення: туалету, фонтану.
Комунальними підприємствами, які здійснюють догляд за зеленими насадженнями, будуть проводитись роботи по видаленню аварійних та сухостійних дерев та дерев, які досягли вікової межі. Здійснюватимуться заходи по обрізці дерев з метою їх омолодження та формування крони. Планується встановити лавки та урни на території парків, скверів. Розроблений проект “Берегоукріплення берегів водосховища на річках Случ та Ікопоть з розчисткою та поглибленням в межах м. Старокостянтинів”, яким передбачається улаштування прибережної захисної смуги вздовж водосховища і річок на площі 78,3 га. На відновлення зелених насаджень проектом передбачається витратити 32 тис. грн.
Комунальним ремонтно-будівельним шляховим підприємством будуть проводитись роботи з поточного ремонту зелених насаджень, які включатимуть заходи з підсипання грунту, підсіву газонів, садіння квітів, видалення окремих засохлих дерев і кущів, садіння нових, фарбування огорож і споруд на об''єктах зеленого господарства.. Житлово-експлуатаційною конторою планується проводити щорічний підсів газонів та садіння квітів біля житлових будинків по вулицях Острозького та Попова.
З метою покращення утримання зелених насаджень, збору інформації про кількість, породу, стан, вік зелених насаджень необхідно провести їх інвентаризацію, а також інвентаризацію об”єктів і споруд зеленого господарства.
Після виконання робіт з обрізки зелених насаджень утворюється значна кількість деревини (гілки дерев та кущів, обрізки стовбурів дерев). Необхідно придбати подрібнювач решток рослин, що дасть можливість зменшити площі складування відходів на міському полігоні ТПВ та зменшити затрати на вивезення гілок.
ІV. Очікувані результати і ефективність Програми
Очікуваним результатом розвитку озеленених територій загального користування є збільшення площ зелених зон та розширення їх рекреаційних можливостей за рахунок зелених насаджень навколо водойм, у районах житлової забудови. Реалізація Програми спрямовується на підтримання належного рівня забезпечення населення якісними озелененими територіями загального користування, збільшення кількості видів і якості зелених насаджень.
V. Обсяги та джерела фінансування
Ресурсне забезпечення Програми передбачене з дердавного, обласного, міського бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством України. Фінансування Програми з міського бюджету здійснюватиметься згідно планових асигнувань на відповідний рік.
Фінансування заходів з виконання показників Програми здійснюється відповідно до чинного законодавства.
У випадку невиконання заходів Програми у заплановані терміни через відсутність фінансування або з інших причин, до Програми вносяться зміни в установленому порядку. При цьому проводиться аналіз причин зриву виконання Програми та робляться висновки, спрямовані на подальше обов’язкове виконання всіх запланованих заходів Програми у встановлені нові терміни.