Головна

 

В наш час, коли транспортна система настільки розвинена, що за один день можна побувати в будь-якій точці Земної кулі, багато хто може собі дозволити в період відпустки поїхати на відпочинок за кордон. До вказаної категорії відпочиваючих входить чимало працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, частина з яких в процесі виконання своїх службових обов’язків може мати доступ до інформації з обмеженим доступом. Саме ця категорія осіб є цікавою для спеціальних служб іноземних держав. Саме тому, в багатьох державах склалася практика обмеження виїздів держслужбовців за кордон.

Ідея обмежити виїзд до Росії для держслужбовців, з якою виступила СБУ, подобається не лише представникам спецслужби, а й експертам громадського сектору. Так, політолог Володимир Цибулько вважає, що безпека в цьому питанні важливіша за свободу пересування. А от експерт Богдан Яременко вважає єдиним адекватним виходом – повністю перекрити російсько-український кордон.

Законопроект про обмеження візитів до Російської Федерації політикам, посадовцям, представникам органів місцевого самоврядування та громадським діячам опублікувала для громадського обговорення Служба безпеки України, повідомляє її прес-служба. У проекті закону пропонується запровадити кримінальну відповідальність чиновників за відвідування РФ, якщо вони мали на меті завдати шкоди національним інтересам України. Відповідні зміни СБУ пропонує внести до Кримінального кодексу.

Серед усіх категорій громадян, поїздки яких до Росії хоче обмежити СБУ, в першу чергу це треба зробити щодо посадовців, вважає співдиректор програм з міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник: «Те, що, на мій погляд, має певний сенс – це обмеження поїздок посадових осіб: службовців та депутатів, з двох міркувань. Передовсім це треба робити в інтересах самих, так би мовити, «туристів», адже ми знаємо, які були провокації. А друге – це те, що такі люди мають певний доступ до інформації службового користування, я вже не кажу про таємну. Це нормальна практика в усіх країнах, коли накладаються певні обмеження на свободу пересування державних службовців».

Власне, такі обмеження вже є, зауважує колишній заступник голови СБУ Віктор Ягун: «Всі люди, які мають стосунок до державної таємниці, повинні отримувати дозвіл на виїзд за межі України, навіть не до країни-агресора. І народні депутати України знають, що перед тим, як кудись їхати, навіть на відпочинок з родиною, вони мають подати відповідну заяву у секретаріат Верховної Ради», – повідомив він в ефірі «Ранкової Свободи», однак зауважив, що цієї норми не всі дотримуються.

Найважливішим у новому законопроекті Ягун вважає точність юридичних формулювань: «Треба зробити систему дозволів, які чітко регламентують: якщо ви хочете кудись їхати, поясніть свою мету і термін перебування. Тоді відповідний орган, а це Департамент охорони державної таємниці в складі СБУ, може пояснити, що вам туди не можна, тому що... Або забороняти всім і без будь-яких винятків», – пропонує він.

На думку політолога Володимира Цибулька, заборона на виїзд до Росії виправдана навіть в тому випадку, якщо вважається порушенням свободи пересування українських громадян: «Поки що мотив безпеки вищий за права людини – поки буде продовжуватись викрадення людей на території Росії. А хочу нагадати, що навіть деякі безалаберні українські громадяни, їдучи до Криму на відпочинок чи заробітки, потрапляли одразу ж в лабети та перетворювались на «терористів». Тепер держава шукає способів, як їх звідти забрати».

За даними правозахисної ініціативи #LetMyPeopleGo, в Росії і в окупованому нею Криму з політичних мотивів утримують нині 49 українських громадян. Серед них не лише кримчани, яких переслідували після анексії українського півострова, але й ті українці, які виїхали до Росії в особистих справах.

Так, перебуваючи за кордоном, держслужбовці можуть потрапляти в компрометуючі ситуації, в яких представники спецслужб, використовуючи вигідне для них становище, можуть заволодіти від іноземців таємною інформацією з якою вони обізнані, або встановити з ними контакт, який допоможе в майбутньому нею заволодіти. Щоб не потрапити в схожу ситуацію, перебування за кордоном повинне бути законним, а в спілкуванні з іноземцями не говорити про те, що ви обізнані з відомостями з обмеженим доступом. Однак, якщо так сталося, що ви потрапили в схожу ситуацію, не потрібно говорити про те що обізнані з вказаними відомостями, та одразу після прибуття на батьківщину, повідомити про вказаний випадок працівників органів безпеки.

 Прес-група Управління СБ України у Хмельницькій області           

 

Поділитися

Контакти

Хмельницька область

м.Старокостянтинів, 

вул. Острозького, 41, 

індекс: 31100

тел: (038-54) 3-23-55

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.