Проект рішення
сесії міської ради
від 2018 р. № 8 м. Старокостянтинів
Про встановлення місцевих
податків та зборів на території
міста Старокостянтинів
Розглянувши лист головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області, відповідно до Податкового кодексу України, Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 року №2245-VIII, постанову Кабінету міністрів України «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» від 24 травня 2017 року №483 керуючись п.24 ст.26, ст. 59,69 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні» міська рада
вирішила:
- Встановити в м. Старокостянтинів місцеві податки та збори:
1.1. Податок на майно, в тому числі:
1.1.1. податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,
1.1.2. транспортний податок,
1.1.3. плата за землю;
1.2. Єдиний податок;
1.3. Туристичний збір.
1.4. Збір за місця для паркування транспортних засобів
- Затвердити:
- Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік (додається);
2.2 Положення про транспортний податок на 2019 рік (додається);
- Положення про земельний податок на 2018-2019 роки (додається);
- Положення про єдиний податок на 2019 рік (додається );
2.5 Положення про туристичний збір на 2019 рік(додається);
- Положення про збір за місця для паркування транспортних засобів на 2019 рік (додається).
- Всі питання, які не врегульовані цим рішенням та Положеннями, регулюються відповідно до норм Податкового кодексу України та діючих нормативно правових актів.
- Визнати такими, що втратили чинність
рішення 24 сесії міської ради від 6.01.2012 року №5 «Про встановлення фіксованих ставок єдиного податку для фізичних осіб – підприємців»;
рішення 46 (позачергової) сесії міської ради від 14 січня 2015 року №3 «Про встановлення місцевих податків та зборів»,
рішення 47 сесії міської ради від 30 січня 2015 року №4 «Про встановлення місцевих податків»,
рішення 50 сесії міської ради від 22 травня 2015 року №9 «Про внесення змін в рішення 47 сесії міської ради від 30.01.2015 року №4»;
рішення 51 сесії міської ради від 10 липня 2015 року №17 «Про затвердження ставок податку на землю»;
рішення 4 сесії міської ради від 29.01.2016 року №3 «Про внесення змін до рішення 46 (позачергової) сесії міської ради від 14.01.2015 року №3;
рішення 4 сесії міської ради від 29 січня 2016 року №5 «Про внесення змін до рішення 47 сесії міської ради від 30.01.2015 року №4»,
рішення 8 сесії міської ради від 12.08.2016 року №5 «Про внесення змін в рішення 24 сесії міської ради від 6 липня 2012 року №5»;
рішення 17 сесії міської ради від 17 лютого 2017 року №7 «Про внесення змін в рішення 46 (позачергової) сесії міської ради від 14.01.2015 року №3;
рішення 17 сесії міської ради від 17 лютого 2017 року №9 «Про внесення змін в рішення 24 сесії міської ради від 6 липня 2012 року №5»;
рішення 20 сесії міської ради від 14 липня 2017 року №10 «про внесення змін до рішення 47 сесії міської ради від 30.01.2015 року №4».
- Рішення набирає чинності з 01 січня 2019 року (крім підпункту 2.3)
- Підпункт 2.3 даного рішення набирає чинності з дати прийняття рішення.
Міський голова М. Мельничук
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення сесії міської ради
від _____________ року
№
Положення
про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
на 2019 рік
- Платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі - податок) визначено пунктом 266.1 статті 266 Податкового кодексу України – це фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, розташованої на території Старокостянтинівської міської ради.
- Об’єкти оподаткування визначено підпунктом 266.2.1 статті 266 Податкового кодексу України. В підпункті 266.2.2 статті 266 Податкового кодексу України визначено, що не відноситься до об'єктів оподаткування.
- Базу оподаткування визначено пунктом 266.3 статті 266 Податкового кодексу України.
- Пільги зі сплати податку та особливості їх застосування визначено пунктом 266.4 статті 266 Податкового кодексу України.
Перелік пільг викладено у додатку 1 до даного Положення.
Пільги для фізичних осіб не застосовуються до:
- об’єктів оподаткування, якщо їх площа перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 Податкового кодексу України;
- об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності)
- Ставки податку визначено відповідно до пункту 266.5. статті 266 Податкового кодексу України та викладено у додатку 2 до даного Положення.
- Базовий податковий період визначено пунктом 266.6 статті 266 Податкового кодексу України.
- Порядок обчислення суми податку визначено пунктами 266.7, 266.8 статті 266 Податкового кодексу України.
8.Порядок та строки сплати податку визначено пунктами 266.9, 266.10 статті 266 Податкового кодексу України.
Додаток 1 до положення
про податок на нерухоме майно,
відмінне від земельної ділянки на 2019 рік
ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1
Пільги встановлюються на 2019 рік та вводяться в дію з 01 січня 2019 року.
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади |
|
|
|
Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області (м.Старокостянтинів) |
Група платників, категорія/класифікація будівель та споруд |
Розмір пільги (відсотків суми податкового зобов’язання за рік) |
1. Об’єкти житлової нерухомості , в тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб та не використовуються у підприємницькій діяльності |
100 |
2. Об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влад органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності) |
100 |
3. Будівлі дитячих будинків сімейного типу |
100 |
4. Гуртожитки |
100 |
5. Житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв'язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської ради |
100 |
6. Об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину |
100 |
7. Об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках |
100 |
8. Будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств |
100 |
9. Будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності |
100 |
10. Об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств |
100 |
11. Об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність |
100 |
12. Об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей |
100 |
13. Об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, які використовуються цими особами або передані в використання бюджетним та громадським організаціям з метою надання соціальних, медичних, культурних, спортивних послуг без отримання прибутку |
100 |
14. Господарські (присадибні) будівлі (в т. ч. сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо), які перебувають у власності фізичних осіб та не використовуються у підприємницькій діяльності |
100 |
__________
1 Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України. У разі встановлення пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом пільги затверджуються окремо.
Додаток 2 до положення
про податок на нерухоме майно,
відмінне від земельної ділянки
на 2019 рік
СТАВКИ
податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки1
Ставки встановлюються на 2019 рік та вводяться в дію з 01 січня 2019 року.
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади |
|
|
|
Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області (м. Старокостянтинів) |
Класифікація будівель та споруд2 |
Ставки податку3 за 1 кв. метр (відсотків розміру мінімальної заробітної плати) |
|||
код2 |
найменування2 |
для юридичних осіб |
для фізичних осіб (СПД, ФОП) |
|
11 |
Будівлі житлові |
|||
111 |
Будинки одноквартирні |
|||
1110 |
Будинки одноквартирні5 |
|||
1110.1 |
Будинки одноквартирні масової забудови |
1,500 |
1,000 |
|
1110.2 |
Котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності |
1,500 |
1,000 |
|
1110.3 |
Будинки садибного типу |
1,500 |
1,000 |
|
1110.4 |
Будинки дачні та садові |
1,500 |
1,000 |
|
112 |
Будинки з двома та більше квартирами |
|||
1121 |
Будинки з двома квартирами5 |
|||
1121.1 |
Будинки двоквартирні масової забудови |
1,500 |
1,000 |
|
1121.2 |
Котеджі та будинки двоквартирні підвищеної комфортності |
1,500 |
1,000 |
|
1122 |
Будинки з трьома та більше квартирами5 |
|||
1122.1 |
Будинки багатоквартирні масової забудови |
1,500 |
1,000 |
|
1122.2 |
Будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні |
1,500 |
1,000 |
|
1122.3 |
Будинки житлові готельного типу |
1,500 |
1,000 |
|
113 |
Гуртожитки5 |
|||
1130.1 |
Гуртожитки для робітників та службовців |
|||
1130.2 |
Гуртожитки для студентів вищих навчальних закладів5 |
|||
1130.3 |
Гуртожитки для учнів навчальних закладів5 |
|||
1130.4 |
Будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів5 |
|||
1130.5 |
Будинки дитини та сирітські будинки5 |
|||
1130.6 |
Будинки для біженців, притулки для бездомних5 |
|||
1130.9 |
Будинки для колективного проживання інші |
|||
12 |
Будівлі нежитлові |
|||
121 |
Готелі, ресторани та подібні будівлі |
|
|
|
1211 |
Будівлі готельні |
|||
1211.1 |
Готелі |
0,500 |
0,500 |
|
1211.2 |
Мотелі |
0,500 |
0,500 |
|
1211.3 |
Кемпінги |
0,500 |
0,500 |
|
1211.4 |
Пансіонати |
0,500 |
0,500 |
|
1211.5 |
Ресторани та бари |
0,500 |
0,500 |
|
1212 |
Інші будівлі для тимчасового проживання |
|||
1212.1 |
Туристичні бази та гірські притулки |
0,500 |
0,500 |
|
1212.2 |
Дитячі та сімейні табори відпочинку |
0,500 |
0,500 |
|
1212.3 |
Центри та будинки відпочинку |
0,500 |
0,500 |
|
1212.9 |
Інші будівлі для тимчасового проживання, не класифіковані раніше |
0,500 |
0,500 |
|
122 |
Будівлі офісні |
|||
1220 |
Будівлі офісні5 |
|||
1220.1 |
Будівлі органів державного та місцевого управління5 |
|||
1220.2 |
Будівлі фінансового обслуговування |
0,500 |
0,500 |
|
1220.3 |
Будівлі органів правосуддя5 |
|||
1220.4 |
Будівлі закордонних представництв5 |
|||
1220.5 |
Адміністративно-побутові будівлі промислових підприємств |
0,500 |
0,500 |
|
1220.9 |
Будівлі для конторських та адміністративних цілей інші |
0,500 |
0,500 |
|
123 |
Будівлі торговельні |
|||
1230 |
Будівлі торговельні |
|||
1230.1 |
Торгові центри, універмаги, магазини |
0,500 |
0,500 |
|
1230.2 |
Криті ринки, павільйони та зали для ярмарків5 |
0,500 |
0,500 |
|
1230.3 |
Станції технічного обслуговування автомобілів |
0,500 |
0,500 |
|
1230.4 |
Їдальні, кафе, закусочні тощо |
0,500 |
0,500 |
|
1230.5 |
Бази та склади підприємств торгівлі і громадського харчування |
0,500 |
0,500 |
|
1230.6 |
Будівлі підприємств побутового обслуговування |
0,500 |
0,500 |
|
1230.9 |
Будівлі торговельні інші |
0,500 |
0,500 |
|
124 |
Будівлі транспорту та засобів зв’язку |
|||
1241 |
Вокзали, аеровокзали, будівлі засобів зв’язку та пов’язані з ними будівлі |
|||
1241.1 |
Автовокзали та інші будівлі автомобільного транспорту |
|||
1241.2 |
Вокзали та інші будівлі залізничного транспорту |
|||
1241.3 |
Будівлі міського електротранспорту |
|||
1241.4 |
Аеровокзали та інші будівлі повітряного транспорту |
|||
1241.5 |
Морські та річкові вокзали, маяки та пов’язані з ними будівлі |
|||
1241.6 |
Будівлі станцій підвісних та канатних доріг |
|||
1241.7 |
Будівлі центрів радіо- та телевізійного мовлення, телефонних станцій, телекомунікаційних центрів тощо |
|||
1241.8 |
Ангари для літаків, локомотивні, вагонні, трамвайні та тролейбусні депо |
|||
1241.9 |
Будівлі транспорту та засобів зв’язку інші |
|||
1242 |
Гаражі |
|||
1242.1 |
Гаражі наземні |
0,500 |
0,250 |
|
1242.2 |
Гаражі підземні |
0,500 |
||
1242.3 |
Стоянки автомобільні криті |
0,500 |
||
1242.4 |
Навіси для велосипедів |
|||
125 |
Будівлі промислові та склади |
|||
1251 |
Будівлі промислові5 |
|||
1251.1 |
Будівлі підприємств машинобудування та металообробної промисловості5 |
|||
1251.2 |
Будівлі підприємств чорної металургії5 |
|||
1251.3 |
Будівлі підприємств хімічної та нафтохімічної промисловості5 |
|||
1251.4 |
Будівлі підприємств легкої промисловості5 |
|||
1251.5 |
Будівлі підприємств харчової промисловості5 |
|||
1251.6 |
Будівлі підприємств медичної та мікробіологічної промисловості5 |
|||
1251.7 |
Будівлі підприємств лісової, деревообробної та целюлозно-паперової промисловості5 |
|||
1251.8 |
Будівлі підприємств будівельної індустрії, будівельних матеріалів та виробів, скляної та фарфоро-фаянсової промисловості5 |
|||
1251.9 |
Будівлі інших промислових виробництв, включаючи поліграфічне5 |
|||
1252 |
Резервуари, силоси та склади |
|||
1252.1 |
Резервуари для нафти, нафтопродуктів та газу |
|||
1252.2 |
Резервуари та ємності інші |
|||
1252.3 |
Силоси для зерна |
|||
1252.4 |
Силоси для цементу та інших сипучих матеріалів |
|||
1252.5 |
Склади спеціальні товарні |
|||
1252.6 |
Холодильники |
|||
1252.7 |
Складські майданчики |
|||
1252.8 |
Склади універсальні |
|||
1252.9 |
Склади та сховища інші5 |
|||
126 |
Будівлі для публічних виступів, закладів освітнього, медичного та оздоровчого призначення |
|||
1261 |
Будівлі для публічних виступів |
|||
1261.1 |
Театри, кінотеатри та концертні зали |
0,500 |
0,500 |
|
1261.2 |
Зали засідань та багатоцільові зали для публічних виступів |
0,500 |
0,500 |
|
1261.3 |
Цирки |
0,500 |
0,500 |
|
1261.4 |
Казино, ігорні будинки |
0,500 |
0,500 |
|
1261.5 |
Музичні та танцювальні зали, дискотеки |
0,500 |
0,500 |
|
1261.9 |
Будівлі для публічних виступів інші |
0,500 |
0,500 |
|
1262 |
Музеї та бібліотеки |
|||
1262.1 |
Музеї та художні галереї5 |
|||
1262.2 |
Бібліотеки, книгосховища5 |
|||
1262.3 |
Технічні центри |
|||
1262.4 |
Планетарії5 |
|||
1262.5 |
Будівлі архівів5 |
|||
1262.6 |
Будівлі зоологічних та ботанічних садів5 |
|||
1263 |
Будівлі навчальних та дослідних закладів |
|||
1263.1 |
Будівлі науково-дослідних та проектно-вишукувальних установ |
|||
1263.2 |
Будівлі вищих навчальних закладів |
|||
1263.3 |
Будівлі шкіл та інших середніх навчальних закладів5 |
|||
1263.4 |
Будівлі професійно-технічних навчальних закладів5 |
|||
1263.5 |
Будівлі дошкільних та позашкільних навчальних закладів5 |
|||
1263.6 |
Будівлі спеціальних навчальних закладів для дітей з особливими потребами5 |
|||
1263.7 |
Будівлі закладів з фахової перепідготовки |
|||
1263.8 |
Будівлі метеорологічних станцій, обсерваторій5 |
|||
1263.9 |
Будівлі освітніх та науково-дослідних закладів інші5 |
|||
1264 |
Будівлі лікарень та оздоровчих закладів |
|||
1264.1 |
Лікарні багатопрофільні територіального обслуговування, навчальних закладів5 |
|||
1264.2 |
Лікарні профільні, диспансери5 |
|||
1264.3 |
Материнські та дитячі реабілітаційні центри, пологові будинки5 |
|||
1264.4 |
Поліклініки, пункти медичного обслуговування та консультації5 |
|||
1264.5 |
Шпиталі виправних закладів, в’язниць та Збройних Сил5 |
|||
1264.6 |
Санаторії, профілакторії та центри функціональної реабілітації5 |
|||
1264.9 |
Заклади лікувально-профілактичні та оздоровчі інші5 |
|||
1265 |
Зали спортивні5 |
|||
1265.1 |
Зали гімнастичні, баскетбольні, волейбольні, тенісні тощо |
|||
1265.2 |
Басейни криті для плавання |
|||
1265.3 |
Хокейні та льодові стадіони криті |
|||
1265.4 |
Манежі легкоатлетичні |
|||
1265.5 |
Тири |
|||
1265.9 |
Зали спортивні інші |
|||
127 |
Будівлі нежитлові інші |
|||
1271 |
Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства5 |
|||
1271.1 |
Будівлі для тваринництва5 |
|||
1271.2 |
Будівлі для птахівництва5 |
|||
1271.3 |
Будівлі для зберігання зерна5 |
|||
1271.4 |
Будівлі силосні та сінажні5 |
|||
1271.5 |
Будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства5 |
|||
1271.6 |
Будівлі тепличного господарства5 |
|||
1271.7 |
Будівлі рибного господарства5 |
|||
1271.8 |
Будівлі підприємств лісівництва та звірівництва5 |
|||
1271.9 |
Будівлі сільськогосподарського призначення інші5 |
|||
1272 |
Будівлі для культової та релігійної діяльності5 |
|||
1272.1 |
Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги тощо5 |
|||
1272.2 |
Похоронні бюро та ритуальні зали |
|||
1272.3 |
Цвинтарі та крематорії5 |
|||
1273 |
Пам’ятки історичні та такі, що охороняються державою5 |
|||
1273.1 |
Пам’ятки історії та архітектури5 |
|||
1273.2 |
Археологічні розкопки, руїни та історичні місця, що охороняються державою5 |
|||
1273.3 |
Меморіали, художньо-декоративні будівлі, статуї5 |
|||
1274 |
Будівлі інші, не класифіковані раніше5 |
|||
1274.1 |
Казарми Збройних Сил5 |
|||
1274.2 |
Будівлі поліцейських та пожежних служб5 |
|||
1274.3 |
Будівлі виправних закладів, в’язниць та слідчих ізоляторів5 |
|||
1274.4 |
Будівлі лазень та пралень |
|||
1274.5 |
Будівлі з облаштування населених пунктів |
__________
1 У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються окремими додатками.
2 Класифікація будівель та споруд, код та найменування зазначаються відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Держстандарту від 17 серпня 2000 р. № 507.
3 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.
4 У разі визначення у рішенні про оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зон адміністративно-територіальної одиниці, щодо якої приймається рішення, ставки встановлюються залежно від зони. Без урахування зони ставки зазначаються у графі “1 зона”.
5 Об’єкти нерухомості, що класифікуються за цим підкласом, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до норм підпункту 266.2.2 пункту 266.2 та пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України
Секретар міської ради О. Степанишин
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
від ____________ року №
Положення
про земельний податок
на 2018-2019 роки
- Платників земельного податку визначено пунктом 269.1 статті 269 Податкового кодексу України.
- Об’єктів оподаткування земельним податком визначено пунктом 270.1 статті 270 Податкового кодексу України;
- Базу оподаткування земельним податком визначено пунктом 271.1 статті 271 Податкового кодексу України;
Базою оподаткування земельним податком є:
- нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до встановленого законодавством порядку;
Нормативна грошова оцінка земель міста затверджена рішенням 15 сесії Старокостянтинівської міської ради 6 скликання «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста» від 16.12.2011 р. №34.
- Ставки земельного податку:
4.1 Ставки податку за земельні ділянки державної та комунальної форми власності, нормативну грошову оцінку яких проведено встановити в розмірі 3 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
4.2 Ставки земельного податку для сільськогосподарських угідь (у тому числі за земельні ділянки, зайняті садівницькими товариствами) встановити в розмірі 0,3 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
4.3 Ставки земельного податку для земельного податку для земель загального користування встановити у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
4.4 Ставки земельного податку за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, автостоянки для зберігання особистих транспортних засобів громадян , які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними кооперативами, індивідуальними гаражами встановити у розмірі 0,03 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
4.5 Ставки земельного податку викладено у додатку 1 до даного положення.
- Перелік пільг щодо сплати земельного податку для фізичних осіб визначено статтею 281 Податкового кодексу України, для юридичних осіб - статтею 282 Податкового кодексу України.
Перелік пільг для фізичних та юридичних осіб із сплати земельного податку викладено у додатку 2 до даного Положення
- Перелік земельних ділянок, які не підлягають оподаткуванню земельним податком визначено статтею 283 Податкового кодексу України.
7.Податковий період визначено статтею 285 Податкового кодексу України.
- Порядок обчислення визначено статтею 286 Податкового кодексу України.
- Строк сплати визначено статтею 287 Податкового кодексу України.
Додаток 1
до положення про
земельний податок
на 2018-2019 роки
Ставки земельного податку
Ставки встановлюються на 2018-2019 роки
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади |
|
|
|
Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області (м. Старокостянтинів) |
Вид цільового призначення земель2 |
Ставки податку3 |
||||||||
за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) |
за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено |
||||||||
код2 |
найменування2 |
для юридичних осіб |
для фізичних осіб |
для юридичних осіб |
для фізичних осіб |
||||
01 |
Землі сільськогосподарського призначення |
||||||||
01.01 |
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва4 |
- |
- |
- |
- |
||||
01.02 |
Для ведення фермерського господарства4 |
- |
- |
- |
- |
||||
01.03 |
Для ведення особистого селянського господарства4 |
0,03% |
0,03% |
- |
- |
||||
01.04 |
Для ведення підсобного сільського господарства4 |
0,03% |
0,03% |
- |
- |
||||
01.05 |
Для індивідуального садівництва4 |
0,03% |
0,03% |
- |
- |
||||
01.06 |
Для колективного садівництва4 |
- |
- |
- |
- |
||||
01.07 |
Для городництва4 |
- |
- |
- |
- |
||||
01.08 |
Для сінокосіння і випасання худоби4 |
- |
- |
- |
- |
||||
01.09 |
Для дослідних і навчальних цілей |
- |
- |
- |
- |
||||
01.10 |
Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства |
- |
- |
- |
- |
||||
01.11 |
Для надання послуг у сільському господарстві |
- |
- |
- |
- |
||||
01.12 |
Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції |
- |
- |
- |
- |
||||
01.13 |
Для іншого сільськогосподарського призначення |
- |
- |
- |
- |
||||
01.14 |
Для цілей підрозділів 01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
02 |
Землі житлової забудови |
||||||||
02.01 |
Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)4 |
0,03% |
0,03% |
- |
- |
||||
02.02 |
Для колективного житлового будівництва4 |
0,03% |
0,03% |
- |
- |
||||
02.03 |
Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку |
0,03% |
0,03% |
- |
- |
||||
02.04 |
Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання |
- |
- |
- |
- |
||||
02.05 |
Для будівництва індивідуальних гаражів |
0,03% |
0,03% |
- |
- |
||||
02.06 |
Для колективного гаражного будівництва |
0,03% |
0,03% |
- |
- |
||||
02.07 |
Для іншої житлової забудови |
- |
- |
- |
- |
||||
02.08 |
Для цілей підрозділів 02.01-02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
03 |
Землі громадської забудови |
||||||||
03.01 |
Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування4 |
- |
1% |
- |
- |
||||
03.02 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти4 |
1% |
1% |
- |
- |
||||
03.03 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги4 |
1% |
1% |
- |
- |
||||
Інші |
12% |
12% |
- |
- |
|||||
03.04 |
Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій4 |
1% |
1% |
- |
- |
||||
03.05 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування4 |
1% |
1% |
- |
- |
||||
03.06 |
Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів4 |
- |
- |
- |
- |
||||
03.07 |
Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі |
12% |
12% |
- |
- |
||||
03.08 |
Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування |
12% |
12% |
- |
- |
||||
03.09 |
Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ |
12% |
12% |
- |
- |
||||
03.10 |
Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури |
6% |
6% |
- |
- |
||||
03.11 |
Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки |
3% |
3% |
- |
- |
||||
03.12 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування |
3% |
3% |
- |
- |
||||
03.13 |
Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування |
3% |
3% |
- |
- |
||||
03.14 |
Для розміщення та постійної діяльності органів ДСНС4 |
3% |
3% |
- |
- |
||||
03.15 |
Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови |
3% |
3% |
- |
- |
||||
03.16 |
Для цілей підрозділів 03.01-03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
04 |
Землі природно-заповідного фонду |
||||||||
04.01 |
Для збереження та використання біосферних заповідників |
- |
- |
- |
- |
||||
04.02 |
Для збереження та використання природних заповідників4 |
- |
- |
- |
- |
||||
04.03 |
Для збереження та використання національних природних парків4 |
- |
- |
- |
- |
||||
04.04 |
Для збереження та використання ботанічних садів4 |
- |
- |
- |
- |
||||
04.05 |
Для збереження та використання зоологічних парків |
- |
- |
- |
- |
||||
04.06 |
Для збереження та використання дендрологічних парків |
- |
- |
- |
- |
||||
04.07 |
Для збереження та використання парків - пам’яток садово-паркового мистецтва |
- |
- |
- |
- |
||||
04.08 |
Для збереження та використання заказників |
- |
- |
- |
- |
||||
04.09 |
Для збереження та використання заповідних урочищ |
- |
- |
- |
- |
||||
04.10 |
Для збереження та використання пам’яток природи |
- |
- |
- |
- |
||||
04.11 |
Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків |
- |
- |
- |
- |
||||
05 |
Землі іншого природоохоронного призначення |
||||||||
3% |
3% |
- |
- |
||||||
06 |
Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися |
||||||||
06.01 |
Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів4 |
3% |
3% |
- |
- |
||||
06.02 |
Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів |
- |
- |
- |
- |
||||
06.03 |
Для інших оздоровчих цілей |
3% |
3% |
- |
- |
||||
06.04 |
Для цілей підрозділів 06.01-06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
07 |
Землі рекреаційного призначення |
||||||||
07.01 |
Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення4 |
3% |
3% |
- |
- |
||||
07.02 |
Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту4 |
3% |
3% |
- |
- |
||||
07.03 |
Для індивідуального дачного будівництва |
- |
- |
- |
- |
||||
07.04 |
Для колективного дачного будівництва |
- |
- |
- |
- |
||||
07.05 |
Для цілей підрозділів 07.01-07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
08 |
Землі історико-культурного призначення |
||||||||
08.01 |
Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини |
- |
- |
- |
- |
||||
08.02 |
Для розміщення та обслуговування музейних закладів |
3% |
3% |
- |
- |
||||
08.03 |
Для іншого історико-культурного призначення |
3% |
3% |
- |
- |
||||
08.04 |
Для цілей підрозділів 08.01-08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
09 |
Землі лісогосподарського призначення |
||||||||
09.01 |
Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг |
- |
- |
- |
- |
||||
09.02 |
Для іншого лісогосподарського призначення |
- |
- |
- |
- |
||||
09.03 |
Для цілей підрозділів 09.01-09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
10 |
Землі водного фонду |
||||||||
10.01 |
Для експлуатації та догляду за водними об’єктами |
3% |
3% |
- |
- |
||||
10.02 |
Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами |
3% |
3% |
- |
- |
||||
10.03 |
Для експлуатації та догляду за смугами відведення |
3% |
3% |
- |
- |
||||
10.04 |
Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами |
- |
- |
- |
- |
||||
10.05 |
Для догляду за береговими смугами водних шляхів |
- |
- |
- |
- |
||||
10.06 |
Для сінокосіння |
- |
- |
- |
- |
||||
10.07 |
Для рибогосподарських потреб |
3% |
3% |
- |
- |
||||
10.08 |
Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей |
3% |
3% |
- |
- |
||||
10.09 |
Для проведення науково-дослідних робіт |
- |
- |
- |
- |
||||
10.10 |
Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд |
- |
- |
- |
- |
||||
10.11 |
Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів |
- |
- |
- |
- |
||||
10.12 |
Для цілей підрозділів 10.01-10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
11 |
Землі промисловості |
||||||||
11.01 |
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами |
- |
- |
- |
- |
||||
11.02 |
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості |
3% |
3% |
- |
- |
||||
11.03 |
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств |
3% |
3% |
- |
- |
||||
11.04 |
Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води) |
3% |
3% |
- |
- |
||||
11.05 |
Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
12 |
Землі транспорту |
||||||||
12.01 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту |
3% |
3% |
- |
- |
||||
12.02 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту |
- |
- |
- |
- |
||||
12.03 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту |
- |
- |
- |
- |
||||
12.04 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства4 |
3% |
3% |
- |
- |
||||
12.05 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту |
- |
- |
- |
- |
||||
12.06 |
Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту |
- |
- |
- |
- |
||||
12.07 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту |
- |
- |
- |
- |
||||
12.08 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій |
- |
- |
- |
- |
||||
12.09 |
Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту |
- |
- |
- |
- |
||||
12.10 |
Для цілей підрозділів 12.01-12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
13 |
Землі зв’язку |
||||||||
13.01 |
Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій |
12% |
12% |
- |
- |
||||
13.02 |
Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку |
- |
- |
- |
- |
||||
13.03 |
Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку |
12% |
12% |
- |
- |
||||
13.04 |
Для цілей підрозділів 13.01-13.03, 13.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
14 |
Землі енергетики |
||||||||
14.01 |
Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій |
12% |
12% |
- |
- |
||||
14.02 |
Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії |
12% |
12% |
- |
- |
||||
14.03 |
Для цілей підрозділів 14.01-14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
15 |
Землі оборони |
||||||||
15.01 |
Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил4 |
- |
- |
- |
- |
||||
15.02 |
Для розміщення та постійної діяльності військових частин (підрозділів) Національної гвардії4 |
- |
- |
- |
- |
||||
15.03 |
Для розміщення та постійної діяльності Держприкордонслужби4 |
- |
- |
- |
- |
||||
15.04 |
Для розміщення та постійної діяльності СБУ4 |
- |
- |
- |
- |
||||
15.05 |
Для розміщення та постійної діяльності Держспецтрансслужби4 |
- |
- |
- |
- |
||||
15.06 |
Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки4 |
- |
- |
- |
- |
||||
15.07 |
Для розміщення та постійної діяльності інших, утворених відповідно до законів, військових формувань4 |
- |
- |
- |
- |
||||
15.08 |
Для цілей підрозділів 15.01-15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
16 |
Землі запасу |
||||||||
17 |
Землі резервного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
18 |
Землі загального користування4 |
- |
- |
- |
- |
||||
19 |
Для цілей підрозділів 16-18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду |
- |
- |
- |
- |
||||
__________
1 У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються окремими додатками.
2 Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему від 23 липня 2010 р. № 548.
3 Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274 і 277 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.
4 Земельні ділянки, що класифікуються за кодами цього підрозділу, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування земельним податком відповідно до норм статей 281-283 Податкового кодексу України.
Додаток 2
до Положення про земельний податок
на 2018-2019 роки
ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, із сплати земельного податку1
Пільги встановлюються на 2019 рік та вводяться в дію з 01 січня 2019 року.
Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:
Код області |
Код району |
Код згідно з КОАТУУ |
Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади |
Старокостянтинівська міська рада Хмельницької області (м. Старокостянтинів) |
Група платників, категорія/цільове призначення земельних ділянок |
Розмір пільги (відсотків суми податкового зобов’язання за рік) |
- |
- |
- |
- |
__________
1 Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 281 і 282 Податкового кодексу України. У разі встановлення пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом пільги затверджуються окремо.
Секретар міської ради О. Степанишин
Додаток № 4
до рішення
сесії міської ради
від _______________ року
Положення
про єдиний податок
на 2019 рік
- Платників єдиного податку (далі – податок) визначено статтею 291 Податкового кодексу України.
- Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої -третьої груп визначено статтею 292 Податкового кодексу України.
- Ставки та порядок обчислення податку
3.1. Ставки єдиного податку:
- для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
- другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб – підприємців, платників єдиного податку в м. Старокостянтинів викладено у додатку до даного положення.
3.2 Ставки єдиного податку для третьої та четвертої групи визначені статтею 293 Податкового кодексу України..
- Податковий (звітний) період визначено статтею 294 Податкового кодексу України.
- Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку визначаються статтею 295 Податкового кодексу України.
- Ведення обліку і складання звітності платниками єдиного податку визначено статтею 296 Податкового кодексу України.
- Особливості нарахування, сплати та подання звітності визначено статтею 297 Податкового кодексу України.
- Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування визначено статтею 298 Податкового кодексу України.
- Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначено статтею 299 Податкового кодексу України.
- Відповідальність платника єдиного податку визначено статтею 300 Податкового кодексу України.
Додаток
до положення про
єдиний податок
на 2019 рік
Фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб – підприємців
платників єдиного податку м. Старокостянтинів
на 2019 рік
№ № п/п |
КВЕД |
Назва виду діяльності |
Розмір ставки у відсотках до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року |
Розмір ставки у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року на 1 січня) |
|
|
для 1-ї групи платників |
для 2-ї групи платників |
|
1 |
01 |
Сільське господарство, мисливство та надання пов’язаних із ними послуг |
|
|
2 |
01.1 |
Вирощування однорічних і дворічних культур |
|
16% |
3 |
01.2 |
Вирощування багаторічних культур |
|
16% |
4 |
01.3 |
Відтворення рослин |
|
16% |
5 |
01.4 |
Тваринництво |
|
16% |
6 |
01.5 |
Змішане сільське господарство |
|
16% |
7 |
01.6 |
Допоміжна діяльність у сільському господарстві та після урожайна діяльність |
|
16% |
8 |
02 |
Лісове господарство та лісозаготівлі |
|
|
9 |
02.3 |
Збирання дикорослих недеревних продуктів |
|
20% |
10 |
03 |
Рибне господарство |
|
|
11 |
03.1 |
Рибальство |
|
20% |
12 |
03.2 |
Рибництво (аквакультура) |
|
20% |
13 |
10 |
Виробництво харчових продуктів |
|
|
14 |
10.1 |
Виробництво м'яса та м’ясних продуктів |
|
20% |
15 |
10.2 |
Перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків |
|
16% |
16 |
10.3 |
Перероблення та консервування фруктів і овочів |
|
13% |
17 |
10.5 |
Виробництво молочних продуктів |
|
14% |
18 |
10.6 |
Виробництво продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, крохмалів і крохмальних продуктів |
|
20% |
19 |
10.71 |
Виробництво хліба, хлібобулочних і борошняних виробів |
|
20% |
20 |
10.72 |
Виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання |
|
16% |
21 |
10.73 |
Виробництво макаронних виробів і подібних борошняних виробів |
|
20% |
22 |
10.9 |
Виробництво готових кормів для тварин |
|
11% |
23 |
11 |
Виробництво напоїв |
|
|
24 |
11.0 |
Виробництво напоїв |
|
14% |
25 |
13 |
Текстильне виробництво |
|
|
26 |
13.9 |
Виробництво інших текстильних виробів |
|
20% |
27 |
14 |
Виробництво одягу |
|
|
28 |
14.1 |
Виробництво одягу, крім хутряного |
|
20% |
29 |
14.2 |
Виробництво виробів із хутра |
|
20% |
30 |
15 |
Виробництво шкіри, виробів із шкіри та інших матеріалів |
|
|
31 |
15.1 |
Дублення шкур і оздоблення шкіри; виробництво дорожніх виробів, сумок, лимарно-сідельних виробів; вичинка та фарбування хутра |
|
16% |
32 |
16 |
Оброблення деревини та виготовлення виробів з деревини та корка, крім меблів; виготовлення виробів із соломки та рослинних матеріалів для плетіння |
|
|
33 |
16.1 |
Лісопильне та стругальне виробництво |
|
20% |
34 |
16.2 |
Виробництво виробів з деревини, корка, соломки та рослинних матеріалів для плетіння |
|
20% |
35 |
18 |
Поліграфічна діяльність |
|
|
36 |
18.1 |
Поліграфічна діяльність і надання пов’язаних із нею послуг |
|
20% |
37 |
18.2 |
Тиражування звуко -, відеозаписів і програмного забезпечення |
|
20% |
38 |
20 |
Виробництво хімічних речовин і хімічної продукції |
|
|
39 |
20.1 |
Виробництво основної хімічної продукції, добрив і азотних сполук, пластмас і синтетичного каучуку в первинних формах |
|
20% |
40 |
22 |
Виробництво гумових і пластмасових виробів |
|
|
41 |
22.1 |
Виробництво гумових виробів |
|
20% |
42 |
22.2 |
Виробництво пластмасових виробів |
|
20% |
43 |
23 |
Виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції |
|
20% |
44 |
25 |
Виробництво готових металевих виробів, крім машин і устатковання |
|
20% |
45 |
25.72 |
Виробництво замків і дверних петель |
|
6% |
46 |
31 |
Виробництво меблів |
|
20% |
47 |
33 |
Ремонт і монтаж машин і устатковання |
|
|
48 |
33.1 |
Ремонт і технічне обслуговування готових металевих виробів, машин і устатковання |
|
14% |
49 |
33.19 |
Ремонт і технічне обслуговування інших машин і устаткування |
8% |
16% |
50 |
41 |
Будівництво |
|
20% |
51 |
45 |
Оптова та роздрібна торгівля автотранспортними засобами та мотоциклами, їх ремонт |
|
|
52 |
45.1 |
Торгівля автотранспортними засобами |
|
20% |
53 |
45.3 |
Торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів |
|
20% |
54 |
45.4 |
Торгівля мотоциклами, деталями та приладдям до них, технічне обслуговування і ремонт мотоциклів |
|
20% |
55 |
46 |
Оптова торгівля, крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами |
|
20% |
56 |
47 |
Роздрібна торгівля , крім торгівлі автотранспортними засобами та мотоциклами |
|
|
57 |
47.1 |
Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах |
|
20% |
58 |
47.2 |
Роздрібна торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах |
|
20% |
59 |
47.24 |
Роздрібна торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах |
|
6% |
60 |
47.4 |
Роздрібна торгівля інформаційним і комунікаційним устаткуванням у спеціалізованих магазинах |
|
20% |
61 |
47.5 |
Роздрібна торгівля іншими товарами господарського призначення в спеціалізованих магазинах |
|
20% |
62 |
47.61 |
Роздрібна торгівля книгами в спеціалізованих магазинах |
|
5% |
63 |
47.62 |
Роздрібна торгівля газетами та канцелярськими товарами в спеціалізованих магазинах |
|
20% |
64 |
47.7 |
Роздрібна торгівля іншими товарами в спеціалізованих магазинах (крім 47.77 – роздрібна торгівля годинниками та ювелірними виробами в спеціалізованих магазинах) |
|
20% |
65 |
47.79 |
Роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах |
|
18% |
66 |
47.8 |
Роздрібна торгівля з лотків і на ринках |
10% |
20% |
67 |
47.9 |
Роздрібна торгівля поза магазинами |
|
13% |
68 |
49 |
Наземний і трубопровідний транспорт |
|
|
69 |
49.31 |
Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення |
|
13% |
70 |
49.32 |
Надання послуг таксі |
|
11% |
71 |
49.39 |
Інший пасажирський наземний транспорт, н. в. і. у. |
|
20% |
72 |
49.4 |
Вантажний автомобільний транспорт, надання послуг перевезення речей |
|
20% |
73 |
52 |
Складське господарство та допоміжна діяльність у сфері транспорту |
|
|
74 |
52.10 |
Складське господарство |
|
13% |
75 |
62.2 |
Допоміжна діяльність у сфері транспорту |
|
20% |
76 |
55 |
Тимчасове розміщування |
|
|
77 |
55.1 |
Діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування |
|
20% |
78 |
55.2 |
Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання |
|
8% |
79 |
56 |
Діяльність із забезпечення стравами та напоями |
|
|
80 |
56.1 |
Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування |
|
20% |
81 |
56.2 |
Постачання готових страв |
|
6% |
82 |
56.3 |
Обслуговування напоями |
|
20% |
83 |
62 |
Комп’ютерне програмування, консультування та пов’язана з ними діяльність |
|
|
84 |
62.0 |
Комп’ютерне програмування, консультування та пов’язана з ними діяльність |
|
15% |
85 |
63 |
Надання інформаційних послуг |
|
|
86 |
63.1 |
Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність; веб-портали |
|
15% |
87 |
63.9 |
Надання інших інформаційних послуг |
|
20% |
88 |
66 |
Допоміжна діяльність у сферах фінансових послуг і страхування |
|
|
89 |
66.2 |
Допоміжна діяльність у сфері страхування та пенсійного забезпечення |
|
20% |
90 |
68 |
Операції з нерухомим майном |
|
|
91 |
68.1 |
Купівля та продаж власного нерухомого майна |
|
20% |
92 |
68.2 |
Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна |
|
20% |
93 |
69 |
Діяльність у сферах права та бухгалтерського обліку |
|
|
94 |
69.1 |
Діяльність у сфері права |
|
17% |
95 |
69.20 |
Діяльність у сфері бухгалтерського обліку (крім аудиту); консультування з питань оподаткування |
|
20% |
96 |
70 |
Діяльність головних управлінь (хед - офісів); консультування з питань керування |
|
|
97 |
70.2 |
Консультування з питань керування |
|
15% |
98 |
71 |
Діяльність у сферах архітектури та інжинірингу; технічні випробування та дослідження |
|
|
99 |
71.1 |
Діяльність у сферах архітектури та інжинірингу, надання послуг технічного консультування |
|
20% |
100 |
73 |
Рекламна діяльність і дослідження конʼюктури ринку |
|
|
101 |
73.1 |
Рекламна діяльність |
|
13% |
102 |
73.2 |
Дослідження кон'юктури ринку та виявлення громадської думки |
|
13% |
103 |
74 |
Інша професійна, наукова та технічна діяльність |
|
|
104 |
74.20 |
Діяльність у сфері фотографії |
10% |
20% |
105 |
74.3 |
Надання послуг перекладу |
|
11% |
106 |
74.9 |
Інша професійна, наукова та технічна діяльність, не віднесена до інших угрупувань |
|
20% |
107 |
75 |
Ветеринарна діяльність |
|
|
108 |
75.0 |
Ветеринарна діяльність |
|
13% |
109 |
77 |
Оренда, прокат і лізинг |
|
|
110 |
77.1 |
Надання в оренду автотранспортних засобів |
|
16% |
111 |
77.2 |
Прокат побутових виробів і предметів особистого вжитку |
8% |
16% |
112 |
77.3 |
Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів |
|
16% |
113 |
78 |
Діяльність із працевлаштування |
|
9% |
114 |
79 |
Діяльність туристичних агентств, туристичних операторів, наданні інших послуг із бронювання та пов’язана з цим діяльність |
|
20% |
115 |
81 |
Обслуговування будинків і територій |
|
|
116 |
81.1 |
Комплексне обслуговування об’єктів нерухомості |
10% |
|
117 |
81.2 |
Діяльність із прибирання |
|
20% |
118 |
82 |
Адміністративна та допоміжна офісна діяльність, інші допоміжні комерційні послуги |
|
|
119 |
82.1 |
Адміністративна та допоміжна офісна діяльність |
|
11% |
120 |
82.2 |
Діяльність телефонних центрів |
|
20% |
121 |
82.9 |
Надання допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у. |
|
20% |
122 |
85 |
Освіта |
|
7% |
123 |
86 |
Охорона здоров’я |
|
|
124 |
86.2 |
Медична та стоматологічна практика |
|
20% |
125 |
90 |
Діяльність у сфері творчості, мистецтва та розваг |
|
8% |
126 |
93 |
Діяльність у сфері спорту |
|
|
127 |
93.1 |
Діяльність у сфері спорту |
|
13% |
128 |
93.2 |
Організування відпочинку та розваг |
|
20% |
129 |
95 |
Ремонт комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку |
|
|
130 |
95.1 |
Ремонт комп’ютерів і обладнання зв’язку |
|
15% |
131 |
95.21 |
Ремонт електронної апаратури побутового призначення для приймання, запису, відтворення звуку й зображення |
10% |
20% |
132 |
95.22 |
Ремонт побутових приладів, домашнього та садового обладнання |
10% |
20% |
133 |
95.23 |
Ремонт взуття та шкіряних виробів |
10% |
20% |
134 |
95.25 |
Ремонт годинників і ювелірних виробів |
10% |
20% |
135 |
95.29 |
Ремонт інших побутових виробів і предметів особистого вжитку |
10% |
20% |
136 |
96 |
Надання інших індивідуальних послуг |
|
|
137 |
96.01 |
Прання та хімічне чищення текстильних і хутряних виробів |
7% |
14% |
138 |
96.02 |
Надання послуг перукарнями та салонами краси |
|
20% |
139 |
96.03 |
Організування поховань і надання суміжних послуг |
10% |
20% |
140 |
96.04 |
Діяльність із забезпечення фізичного комфорту |
|
13% |
141 |
96.09 |
Надання інших індивідуальних послуг, н. в. і. у. |
|
11% |
142 |
|
Виготовлення взуття за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
143 |
|
Виготовлення швейних виробів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
144 |
|
Виготовлення виробів із шкіри за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
145 |
|
Виготовлення виробів з хутра за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
146 |
|
Виготовлення спіднього одягу за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
147 |
|
Виготовлення текстильних виробів та текстильної галантереї за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
148 |
|
Виготовлення головних уборів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
149 |
|
Додаткові послуги до виготовлення виробів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
150 |
|
Виготовлення та в’язання трикотажних виробів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
151 |
|
Послуги з ремонту трикотажних виробів |
10% |
20% |
152 |
|
Виготовлення килимів та килимових виробів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
153 |
|
Послуги з ремонту та реставрації килимів та килимових виробів |
10% |
20% |
154 |
|
Виготовлення шкіряних галантерейних та дорожніх виробів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
155 |
|
Послуги з ремонту шкіряних галантерейних та дорожніх виробів |
10% |
20% |
156 |
|
Виготовлення меблів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
157 |
|
Послуги з ремонту, реставрації та поновлення меблів |
10% |
20% |
158 |
|
Виготовлення теслярських та столярних виробів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
159 |
|
Технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
160 |
|
Послуги з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо- та відеоапаратури |
10% |
20% |
161 |
|
Послуги з ремонту велосипедів |
10% |
20% |
162 |
|
Виготовлення металовиробів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
163 |
|
Послуги з ремонту інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів |
10% |
20% |
164 |
|
Виготовлення ювелірних виробів за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
165 |
|
Послуги з оброблення плівок |
10% |
20% |
166 |
|
Послуги з прання, оброблення білизни та інших текстильних виробів |
10% |
20% |
167 |
|
Вичинка хутрових шкур за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
168 |
|
Послуги перукарень |
10% |
20% |
169 |
|
Послуги пов’язані з сільським та лісовим господарством |
10% |
20% |
170 |
|
Послуги домашньої прислуги |
10% |
20% |
171 |
|
Послуги пов’язані з очищенням та прибиранням за індивідуальним замовленням |
10% |
20% |
Примітка: якщо ставка єдиного податку пропонується для розділу (групи, класу) то це означає, що дана ставка дійсна для всіх підкласів, що відносяться до вказаного розділу (групи, класу).
Секретар міської ради О. Степанишин
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення міської ради
від ____________ року №
Положення
про туристичний збір
на 2019 рік
- Туристичний збір - це місцевий збір, кошти від якого зараховуються до місцевого бюджету.
- Платників туристичного збору визначено пунктом 268.2 статті 268 Податкового кодексу України.
- Ставка збору встановлюється у розмірі 1 відсотка до бази справляння збору, визначеної пунктом 268.4 статті 268 Податкового кодексу України.
- База справляння збору визначено пунктом 268.4 статті 268 Податкового кодексу України.
- Податкові агенти
5.1. Згідно з рішенням міської ради справляння збору здійснюється:
а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;
б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;
в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються міською радою справляти збір на умовах договору нею.
- Особливості справляння збору визначено пунктом 268.6 статті 268 Податкового кодексу України.
- Порядок сплати збору та базовий податковий (звітний) період визначено пунктом 268.7 статті 268 Податкового кодексу України.
Секретар міської ради О. Степанишин
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення сесії міської ради
від ______________ року №
Положення
про збір за місця для паркування транспортних засобів
на 2019 рік
- Платників збору за місця для паркування транспортних засобів визначено пунктом 2681 статті 268 Податкового кодексу України.
1.1 Перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, в якому зазначаються їх місцезнаходження, загальна площа, технічне облаштування, кількість місць для паркування транспортних засобів, затверджується рішенням міської ради.
Таке рішення разом з переліком осіб, які уповноважені організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів, надається виконавчим комітетом міської ради контролюючому органу в порядку, встановленому розділом І Податкового Кодексу України.
- Об’єкт і база оподаткування збором
2.1. Об’єктом оподаткування є земельна ділянка, яка згідно з рішенням міської ради спеціально відведена для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів міського бюджету, за винятком площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачених статтею 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
2.2. Базою оподаткування є площа земельної ділянки, відведена для паркування, а також площа комунальних гаражів, стоянок, паркінгів (будівель, споруд, їх частин), які побудовані за рахунок коштів міського бюджету.
- Ставки збору
3.1. Ставки збору встановлюються за кожний день провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів у гривнях за 1 кв. метр площі земельної ділянки, відведеної для організації та провадження такої діяльності, у розмірі від 0,03 відсотка мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
3.2. При визначенні ставки збору міська ради враховує місцезнаходження спеціально відведених місць для паркування транспортних засобів, площу спеціально відведеного місця, кількість місць для паркування транспортних засобів, спосіб поставлення транспортних засобів на стоянку, режим роботи та їх заповнюваність.
- Порядок обчислення, базовий податковий (звітний) період та строки сплати збору визначено пунктом 2681.5 статті 268 Податкового кодексу України.
Секретар міської ради О. Степанишин
АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
до проекту рішення Старокостянтинівської міської ради «Про встановлення місцевих податків та зборів на території міста Старокостянтинів»
І. Визначення проблеми.
Проблема, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання.
Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Податковим кодексом України повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів покладені на органи місцевого самоврядування.
Відповідно до п.12.3.4 статті 12 Податкового кодексу України визначено, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та офіційно оприлюднюють до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування.
Даним проектом рішення планується встановити наступні місцеві податки та збори:
- податок на майно, що складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю;
- єдиний податок;
- туристичний збір;
- збір за місця для паркування транспортних засобів.
Місцеві податки та збори зараховуються в повному обсязі до міського бюджету та є його бюджетно-формуючим джерелом, забезпечують дохідну частину бюджету , яка спрямовується на задоволення потреб територіальної громади міста.
Виходячи з вищевикладеного, з метою виконання вимог Податкового кодексу України, недопущення суперечливих ситуацій, забезпечення дохідної частини міського бюджету, виконання міських Програм розвитку території, міська рада має прийняти рішення «Про встановлення місцевих податків та зборів на території міста Старокостянтинів».
Причини виникнення проблеми.
У разі не прийняття даного рішення відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи із норм Податкового кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю, що в свою чергу значно зменшить дохідну частину міського бюджету.
Аналіз втрат до міського бюджету
№ з/п |
Податок |
У разі прийняття рішення Про місцеві податки та збори на 2019 рік |
У разі не прийняття рішення Про місцеві податки та збори на 2019 рік |
Відхилення +;- |
||
% ставка, грн. |
Надходження, грн. |
% ставка, грн. |
надходження |
|||
1 |
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки |
Від 0.25% до 1.5% |
2 500 000,00 |
0 |
0 |
-2 000 000.00 |
2. |
Транспортний податок |
25 000,00 |
140 000,00 |
25 000,00 |
-140 000,00 |
|
3 |
Земельний податок |
Від 1.0% до 12.0% |
13 000 000,00 |
Від 1.0% до 12.0% |
||
4 |
Єдиний податок |
Від 6.0%-до 20,0% |
14 000 000,00 |
0 |
0 |
-14 000 000,00 |
5 |
Туристичний збір |
1% |
3 000,00 |
0 |
0 |
-3 000,00 |
6 |
Збір за місця паркування транспортних засобів ( на даний час не справляється, так як відповідно до Постанови КМУ № 1342 від 033.12.2009 р. з доповненнями парковки не обладнанні паркувальними автоматами |
0,03% |
0 |
0 |
0 |
0 |
Разом |
29 643 000,00 |
- |
Підтвердження важливості проблеми:
Важливість проблеми при затверджені місцевих податків і зборів полягає в необхідності наповнення місцевого бюджету та спрямування отриманих коштів від сплати податків на вирішення соціальних потреб територіальної громади та покращення інфраструктури міста.
Враховуючи вищевикладене розроблено проект рішення «Про встановлення місцевих податків та зборів на території міста Старокостянтинів»
Основні групи, на які проблема справляє вплив:
Групи ( підгрупи) |
Так |
Ні |
Громадяни |
так |
|
Місцеве самоврядування |
так |
|
Суб’єкти господарювання |
так |
|
У тому числі суб’єкти малого підприємництва |
так |
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою ринкових механізмів.
Застосування ринкових механізмів для вирішення вказаної проблеми не є можливим, оскільки відповідно до Податкового кодексу України органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Обґрунтування неможливості вирішення проблеми за допомогою діючих регуляторних актів.
Зазначена проблема не може бути вирішена за допомогою діючих регуляторних актів так як згідно вимог Податкового кодексу України у разі, якщо міська рада у термін не прийняла та не оприлюднила рішення про встановлення місцевих податків та зборів на наступний рік, такі податки справляються із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
ІІ. Цілі державного регулювання
- своєчасне наповнення міського бюджету;
- приведення рішень міської ради у відповідність до норм та вимог Податкового Кодексу України;
- збільшення надходжень до міського бюджету за рахунок встановлених місцевих податків та зборів;
- здійснення планування та прогнозування надходжень від місцевих податків та зборів при формуванні бюджету;
- забезпечення необхідних надходжень до міського бюджету з метою забезпечення належного фінансування програм соціально-економічного та культурного розвитку міста;
- забезпечення відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей
1.Визначення альтернативних способів
Вид альтернативи |
Опис альтернативи |
Альтернатива 1 Відсутність регулювання |
Залишити дану ситуацію без змін. Така альтернатива є неприйнятною в зв'язку з тим, що в даному випадку відповідно до пункту 12.3.5 статті 12 Податкового кодексу України, місцеві податки і збори сплачуються платником у порядку, встановленому Кодексом за мінімальними ставками, що не сприятиме наповненню міського бюджету в необхідних обсягах.. |
Альтернатива 2 Забезпечення регулювання |
Прийняття рішення Старокостянтинівською міською радою «Про встановлення місцевих податків та зборів на 2019 рік на території міста Старокостянтинів». Цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті повною мірою; прийняття рішення відповідає вимогам чинного законодавства, приводить ставки по місцевим податкам і зборам у відповідність до вимог Податкового кодексу України. Прийняття даного регуляторного акта забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати місцевих податків та зборів на території міста та відповідне наповнення міського бюджету. До бюджету міста надійде близько 29600.00 тис.грн., які будуть спрямовані на соціально-економічно та культурний розвиток громади. Таким чином буде досягнута збалансованість інтересів громади та платників податків і зборів. |
Альтернатива 3 Встановлення максимальних ставок місцевих податків та зборів на 2019 рік |
За рахунок прийняття максимальних ставок, додаткове надійде в бюджет міста близько 14 000,00 тис. грн. Але така альтернатива є неприйнятною у зв’язку з тим, що є непосильною для платників податків та зборів , що може призвести до виникнення заборгованості по сплаті податків та зборів і як наслідок нарахування штрафних санкцій, пені та закриття суб’єктів господарювання, зменшення кількості робочих місць. |
- Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей
Оцінка впливу на сферу інтересів органу місцевого самоврядування
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 |
Відсутні |
Невиконання вимог чинного законодавства. Втрати до міського бюджету через застосування мінімальних ставок збору, як це передбачено статтею 12.3.5 розділу І Податкового кодексу України, зменшення надходжень до міського бюджету |
Альтернатива 2 |
Збільшення надходжень до бюджету міської ради. Забезпечення виконання норм Податкового кодексу України щодо встановлення органами місцевого самоврядування місцевих податків та зборів. Створення сприятливих фінансових можливостей міської влади для задоволення потреб громади. |
Витрати пов’язанні з підготовкою, оприлюдненням та прийняттям регуляторного акту. Існування ризику переходу діяльності суб’єктів господарювання в «тінь» за причини сплати податків і зборів. |
Альтернатива 3 |
Максимальне надходження коштів до міського бюджету. Спрямування додаткових коштів на розвиток міста. |
Витрати пов'язані з підготовкою, оприлюдненням та прийняттям регуляторного акта |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 |
Відсутні |
Не виконання бюджетних програм, відсутність коштів на реалізацію соціальних проектів тощо. |
Альтернатива 2 |
Реалізація соціальних програм, зниження напруги у суспільстві |
Витрати пов’язанні із сплатою земельного податку та податку на нерухоме майно, що становитиме близько 560000,00 гривень |
Альтернатива 3 |
Вирішення більшої кількості соціальних проблем громади. |
Надмірне податкове навантаження по сплаті податку на нерухоме майно та земельному податку |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Альтернатива 1
Показник |
Великі |
Середні |
Малі |
Мікро |
Разом |
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць |
- |
- |
208 |
1927 |
2135 |
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
0% |
0% |
9,7% |
90,2% |
100,00% |
Альтернатива 2
Показник |
Великі |
Середні |
Малі |
Мікро |
Разом |
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць |
- |
- |
208 |
1927 |
2135 |
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
0% |
0% |
9,7% |
90,2% |
100,00% |
Альтернатива 3
Показник |
Великі |
Середні |
Малі |
Мікро |
Разом |
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць |
- |
- |
208 |
1927 |
2135 |
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків |
0% |
0% |
9,7% |
90,2% |
100,00% |
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 |
Сплата податків за мінімальними ставками |
Витрати пов’язані лише із сплатою земельного податку та транспортного податку |
Альтернатива 1 |
Відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування, сплата податків і зборів за обґрунтованими ставками |
Сплата податку за встановленими ставками |
Альтернатива 3 |
Відсутні |
Надмірне податкове навантаження |
Контрольний перелік питань для оцінки регуляторного впливу на конкуренцію
Категорія впливу |
Відповідь |
|
Так |
Ні |
|
А. Обмежує кількість або звужує коло постачальників Такий наслідок може мати місце, якщо регуляторна пропозиція: |
- |
Ні |
1. Надає суб’єкту господарювання виключні права на поставку товарів чи послуг; |
- |
Ні |
2. Запроваджує режим ліцензування, надання дозволу або вимогу погодження підприємницької діяльності із органами влади; |
- |
Ні |
3. Обмежує здатність окремих категорій підприємців постачати товари чи надавати послуги (звужує коло учасників ринку); |
- |
Ні |
4. Значно підвищує вартість входження в ринок або виходу з нього; |
- |
Ні |
5. Створює географічний бар’єр для постачання товарів, виконання робіт, надання послуг або інвестицій. |
- |
Ні |
Б. Обмежує здатність постачальників конкурувати Такий наслідок може мати місце, якщо регуляторна пропозиція: |
- |
Ні |
1. Обмежує здатність підприємців визначати ціни а товари та послуги; |
- |
Ні |
2. Обмежує можливість постачальників рекламувати або здійснювати маркетинг їх товарів чи послуг; |
- |
Ні |
3. Встановлює стандарти якості, що надають необґрунтовану перевагу окремим постачальникам порівняно з іншими, або стандарти вищого рівня якості, ніж той, який обрали б окремі достатньо поінформовані споживачі; |
- |
Ні |
4. Суттєво збільшує витрати окремих суб’єктів підприємств порівняно з іншими (зокрема, внаслідок дискримінаційного ставлення до діючих та нових учасників ринку). |
- |
Ні |
В. Зменшує мотивацію постачальників до активної конкуренції Такий наслідок може мати місце, якщо регуляторна пропозиція: |
- |
Ні |
1. Запроваджує режим саморегулювання або спільного регулювання; |
- |
Ні |
2. Вимагає або заохочує публікувати інформацію про обсяги виробництва чи реалізації, ціни та витрати підприємств. |
- |
Ні |
Г. Обмежує вибір та доступ споживачів до необхідної інформації Такий наслідок може мати місце, якщо регуляторна пропозиція: |
- |
Ні |
1. Обмежує здатність споживачів вирішувати, у кого купувати товар; |
- |
Ні |
2. Знижує мобільність споживачів внаслідок підвищення прямих або непрямих витрат на заміну постачальника; |
- |
Ні |
3. Суттєво обмежує чи змінює інформацію, необхідну для прийняття раціонального рішення щодо придбання чи продажу товарів |
- |
Ні |
ІV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Рейтинг результативності ( досягнення цілей під час вирішення проблеми) |
Бал результативності(за чотирибальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
Альтернатива 2 |
1 - цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати) |
Проблема продовжує існувати, справляння місцевих податків і зборів будуть справлятися за мінімальними ставками, що призведе до значних втрат до міського бюджету, що в свою чергу не дозволить профінансувати заходи соціального, економічного, культурного розвитку, покращення благоустрою території міста. |
Альтернатива 1 |
4 (цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде) |
Цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті повною мірою; прийняття рішення відповідає вимогам чинного законодавства, приводить ставки по місцевим податкам і зборам у відповідність до вимог Податкового кодексу України Прийняття даного регуляторного акта забезпечить досягнути встановлених цілей, чітких та прозорих механізмів справляння та сплати місцевих податків та зборів на території міста та відповідне наповнення міського бюджету. До бюджету міста надійде близько 29643.00 тис.грн., які будуть спрямовані на соціально-економічно та культурний розвиток громади. Таким чином буде досягнута збалансованість інтересів громади та платників податків і зборів. |
Альтернатива 3 |
2 - цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними) |
Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне навантаження по сплаті податків і зборів може спричинити переходу в "тінь" суб'єктів господарювання |
Рейтинг результативності |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
Альтернатива 2 |
Держава: Збільшення надходжень до бюджету міської ради. Громадяни: Реалізація соціальних програм, зниження напруги у суспільстві Суб'єкти господарювання: відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування, сплата податків і зборів за обґрунтованими ставками |
Держава: Витрати пов’язанні з підготовкою, оприлюдненням та прийняттям регуляторного акту. Існування ризику переходу діяльності суб’єктів господарювання в «тінь» за причини сплати податків і зборів. Громадяни: Витрати пов’язанні із сплатою земельного податку та податку на нерухоме майно, що становитиме близько 14186000 гривень Суб'єкти господарювання: Витрати: Сплата податку за встановленими ставками близько 15457000,00 грн. Сумарні витрати, грн: 29643000,00 |
Наповнення міського бюджету, збереження суб’єктів господарювання та робочих місць |
Альтернатива 3 |
Держава: максимальне надходження коштів до міського бюджету. Спрямування додаткових коштів на розвиток міста. Громадяни: Вирішення більшої кількості соціальних проблем громади. Суб'єкти господарювання: Відсутні |
Держава: витрати пов'язані з підготовкою, оприлюдненням та прийняттям регуляторного акта Громадяни: Надмірне податкове навантаження по сплаті податку на нерухоме майно та земельному податку (560000,00 грн.) Суб'єкти господарювання: Витрати: Надмірне податкове навантаження (47000000,00 грн.) Сумарні витрати, грн: 47560000,00 |
Надмірне податкове навантаження. зменшення кількості робочих місць |
Альтернатива 1 |
Держава: Відсутні Громадяни: Відсутні Суб'єкти господарювання: Сплата податків за мінімальними ставками |
Держава: Невиконання вимог чинного законодавства. Втрати до міського бюджету через застосування мінімальних ставок збору, як це передбачено статтею 12.3.5 розділу І Податкового кодексу України, зменшення надходжень до міського бюджету. Очікуванні втрати міського бюджету в результаті не прийняття рішення "Про встановлення місцевих податків та зборів на території міста Старокостянтинів" складатимуть близько 29600000,00 гривень. Що не дозволить профінансувати заходи соціального, економічного значення міста Громадяни: Витрати лише на сплату земельного податку близько 83700.00 грн. Суб'єкти господарювання: Витрати: Витрати пов’язані лише із сплатою земельного податку та транспортного податку 1264000,00 гривень Сумарні витрати, грн: 12723700,00 |
Проблема продовжує існувати, справляння місцевих податків і зборів будуть справлятися за мінімальними ставками, що призведе до значних втрат до міського бюджету, що в свою чергу не дозволить профінансувати заходи соціального, економічного, культурного розвитку, покращення благоустрою території міста. |
Рейтинг |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Альтернатива 2 |
Дана альтернатива є найбільш привабливою, оскільки до міського бюджету надійдуть кошти від сплати податків і зборів, а податкове навантаження для платників не буде надмірним. Цілі прийняття проекту рішення про місцеві податки і збори на 2019 рік будуть досягнуті у повній мірі. Таким чином, прийняттям вказаного проекту регуляторного акта буде досягнуто балансу інтересів міської влади та платниками податків і зборів |
Зміни до чинного законодавства, зокрема: |
Альтернатива 3 |
Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково. Надмірне податкове навантаження на суб'єктів господарювання знівелює вигоди від збільшення дохідної частини місцевого бюджету. балансу інтересів досягнути неможливо |
Зміни до чинного законодавства, зокрема: |
Альтернатива 1 |
У разі неприйняття даного регуляторного акта податки та збори справлятимуться по мінімальних ставках, що призведе до втрати дохідної частини бюджету і відповідно до виконання Програм розвитку міста. Вказана альтернатива є неприйнятною |
Зміни до чинного законодавства, зокрема: |
Таким чином для реалізації обрано альтернативу 1 - встановлення економічно обґрунтованих розмірів ставок місцевих податків і зборів, щоб суб’єкти господарювання могли сплачувати податки, а бюджет наповнювався, що забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування – Старокостянтинівської міської ради.
У. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми.
Запропоновані механізми регуляторного акта, за допомогою яких можна розв’язати проблему
Вказану вище проблему планується розв’язати шляхом затвердження рішення сесії Старокостянтинівської міської ради «Про встановлення місцевих податків та зборів на території міста Старокостянтинів», яким передбачається встановити на території Старокостянтинівської міської ради на 2019 рік наступні податки і збори:
1.1. Податок на майно, в тому числі:
1.1.1. податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,
1.1.2. транспортний податок,
1.1.3. плата за землю;
1.2. Єдиний податок;
1.3. Туристичний збір.
1.4. Збір за місця для паркування транспортних засобів
Та затвердити:
2.1. Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (додаток 1);
2.2. Положення про транспортний податок (додаток 2);
2.3. Положення про земельний податок (додаток 3);
2.4. Положення про єдиний податок (додаток 4);
2.5. Положення про туристичний збір (додаток 5).
2.6. Положення про збір за місця для паркування транспортних засобів (додаток 6)
Розробка рішення здійснюється за принципами: законності; гласності (відкритості та загальнодоступності); колегiальностi; урахування пропозицій тощо.
Заходи, які мають здійснити органи влади для впровадження даного регуляторного акта:
Для впровадження даного регуляторного акта необхідно здійснити такі організаційні заходи:
- Провести громадські слухання з керівниками, спеціалістами виконавчого комітету міської ради, спеціалістами Старокостянтинівського відділення Красилівської ОДПІ, суб’єктами господарювання, громадянами міста.
- Забезпечити інформування громадськості про регуляторний акт шляхом його оприлюднення в засобах масової інформації та в мережі Інтернет – на офіційному веб – сайті міської ради.
- Підготувати експертний висновок постійної відповідальної комісії щодо відповідності проекту рішення вимог статей 4,8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
- Прийняття рішення на пленарному засіданні сесії міської ради.
- Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги
Питома вага суб’єктів малого підприємництва (малих та мікропідприємств разом) у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, перевищує 10 відсотків, розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва здійснено відповідно до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта.
УІІ. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта.
Запропонований термін дії акта:
один рік
Обґрунтування запропонованого терміну дії акта:
Відповідно до норм Податкового кодексу України даний регуляторний акт приймається щороку.
Регуляторний акт набирає чинності з 01 січня 2019 року, крім п.п 2.3 даного рішення
УІІІ. Визначення показників результативності дії регуляторного акта.
Досягнення цілі державного регулювання, задля якого пропонується акт, може бути охарактеризовано наступними кількісними та якісними показниками, значення яких має змінитися за вимірюваний період:
№ |
Назва показника |
Одиниця виміру |
Очікуваний розмір надходжень до місцевого бюджету у 2019 році |
1 |
Розмір надходжень до місцевого бюджету, пов`язаних з дією акта |
грн. |
29600000,00 |
2 |
Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта |
од. |
2135 |
3 |
Розмір коштів, що витрачатимуться суб`єктами господарювання та/або фізичними особами, пов`язаними з виконанням вимог акта |
грн. |
29600000,00 |
4 |
Час, що витрачатиметься суб`єктами господарювання та/або фізичними особами, пов`язаними з виконанням вимог акта, на одного суб’єкта |
год. |
20 |
5 |
Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта |
% |
100 |
ІХ. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта.
Строки проведення базового відстеження результативності дії регуляторного акта:
до набрання чинності
Строки проведення повторного відстеження результативності дії регуляторного акта:
за три місяці до закінчення строку дії регуляторного акта
Метод проведення відстеження результативності:
Статистичний
Вид даних, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності:
Статистичні