Головна

УВАГА, КРИЛАТА НЕБЕЗПЕКА!!!

 

Американський білий метелик – багатоїдний шкідник, що пошкоджує понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур, особливо полюбляє шовковицю, клен ясенелистий, волоський горіх, плодові дерева. Основна ознака пошкодження – наявність на деревах білих павутинних гнізд. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гілці. У міру зростання гусені і недостачі їжі в середині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 1-2 м. Якщо вчасно не допомогти рослині, окупованій білим американським метеликом вона загине.

112Ці комахи літають вночі, тому мають мало природних ворогів, метелики переміщуються швидко і на великій відстані. Гусінь білого американського метелика коричневого кольору, бархатиста, з чорними цятками по всьому тілу, пухнаста. Лялечки шкідника зимують в корі дерев, в стеблах сухих рослин, під грудками землі і навіть у будівлях! 113Словом, зими цьому шкіднику не страшні, навіть з сильними морозами. Метелики з’являються навесні, в період цвітіння фруктових дерев. У травні-червні метелики активно відкладають яйця, а вже через пару тижнів з них виходить гусінь, яка буквально зжирає листяну частину дерева. Гусінь американського білого метелика живе колоніями – це ті самі «кубла» з павутини, які ми бачимо на уражених шкідником деревах. 40, а то і 50 днів гусінь нищить все на своєму шляху, і лише потім заляльковується. Вже в липні з’являється наступне покоління метеликів, самки другого покоління ще плодовитіші, одна особина відкладає 2500 яєць! Гусінь другого покоління об’їдає дерева до самої осені.

                                                      Заходи боротьби

 

Механічні: знищення шкідника проводити шляхом обрізання та спалювання гнізд з личинками перших віків, та збирання лялечок, яких слід шукати у всіх щілинах дерев, парканів, стін, під камінням і цеглинами, які лежать навколо ураженого дерева, під відсталою корою на стовбурах дерев, в старих зім’ятих павутинних гніздах, перекопування ґрунту в проекції крони. Гілки з гніздами обрізають і спалюють. На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, який перед заляльковуванням гусені знімають і спалюють. Слід звернути увагу на те що, боротьба з АБМ хімічними препаратами є проблематичною через санітарну зону у населених пунктах, а також з технічних причин – для обприскування дерев необхідна спецтехніка, а ще гусениці старших віків є захищеними від пестицидів.  

Біологічний метод доцільно застосовувати в населених пунктах проти гусениць молодших віків(1-3) і -за відсутності опадів протягом 3-5 днів;   (для боротьби з АБМ на деревах  -  біоінсектицид Скарадо - М, на кущах – Актофіт,КЕ, а Бітоксибацилін-БТУ – овочі закритого грунту ) слід зауважити, що біологічні препарати діють повільніше ніж хімічні.

             При проведені обробок хімічними і біологічними препаратами суворо дотримуйтесь правил та норм застосування цих препаратів!

Відділ з питань охорони,                                       О.Костецька

раціонального використання                                Державний фітосанітарний

природних ресурсів та                                           інспектор Головного управління

благоустрою виконавчого                                     Держпродспоживслужби в

комітету міської ради                                             Хмельницькій області                                                                                  

Контакти

Хмельницька область

м.Старокостянтинів, 

вул. Острозького, 41, 

індекс: 31100

тел: (03854) 3-11-36  

факс: (03854)3-23-55  

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.