14 вересня 2023 року психологині Старокостянтинівського міського Кризового центру Тетяна Калініна та Ольга Пакалюк у приміщенні Центральної публічної бібліотеки провели навчальний тренінг «Гендерні стереотипи=насильство».
Цей захід є частиною циклу тренінгових занять для лідерів(-ок) учнівського самоврядування у межах проєкту «#Небайдужі», який реалізовується у співпраці UNFPA Ukraine та ГО «Інноваційні соціальні рішення» за підтримки уряду Канади. Його мета — формування молодіжного руху соціального спрямування з питань запобігання домашньому та гендерно зумовленому насильству шляхом отримання знань про вплив гендерних стереотипів на поширення ДН і ГДН, його форми, прояви та способи розвінчування міфів щодо нього, підтримки здібностей та лідерських якостей учнів старшого шкільного віку.
Участь у тренінгу взяли 14 представників(-иць) учнівського самоврядування із 9 закладів освіти міста Старокостянтинів. Захід має на меті — надання старшокласникам(-цям) необхідних знань і навичок для розвитку обізнаності у темі домашнього та гендерно зумовленого насильства, зокрема впливу гендерних стереотипів на його розвиток та функціонування.
Подію розпочала начальниця відділу координації суб’єктів, що надають соціальні послуги управління соціального захисту населення виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Наталія Чепелюк, яка підтримала учасників(-ць) у їх прагненні змінювати громаду. Далі присутніх привітала директорка Старокостянтинівського міського Кризового центру Алла Васьковецька, яка підкреслила важливість формування у молодого покоління чіткої позиції у питанні гендерних стереотипів та нетерпимості до усіх проявів гендерно зумовленого та домашнього насильства. Вітальну частину тренінгу завершила в. о. директора КЗК «Централізована бібліотечна система» Старокостянтинівської міської ради Лілія Суходольська, яка поділилася щирим захопленням сучасною молоддю та її небайдужістю до соціально важливих питань.
У ході тренінгу учасники(-ці) активно обговорювали важливість усвідомлення негативного впливу хибних і толерованих у суспільстві гендерних стереотипів, які часто провокують непорозуміння, конфлікти, а згодом — гендерно зумовлене та домашнє насильство.
У командах підлітки, опираючись на власний досвід, створили узагальнені образи чоловіка та жінки, які відповідають хибним стереотипам. На перший погляд проста вправа, зазвучала сотнею образ, умовностей та принижень, які змалечку чули всі присутні. Адже ще крихітним хлопчикам і дівчаткам щодня нав’язуються шаблони у виборі іграшок, одягу, вподобань у кольорі, типів поведінки та вибору майбутньої професії. У такий спосіб, позбавляючи маленьку людину вільного вибору, суспільство вже толерує насильство.
Не обійшлося і без запальних дискусій, у ході яких учасники(-ці) висловлювали власні думки, аналізували, критично переоцінювали найпоширеніші гендерні стереотипи та шукали шляхи боротьби з ними.
Наприкінці тренінгу учасники(-ці) розпочали активну діяльність, спрямовану на створення інформаційних буклетів щодо подолання гендерних стереотипів у молодіжному середовищі, які будуть розповсюджені у закладах освіти міста.
Задоволені та сповнені новими ідеями, учасники(-ці) заходу вже готові спрямувати власні зусилля на формування нульової толерантності до домашнього та гендерно зумовленого насильства в молодіжному середовищі, адже хто як не вони, знають, як краще донести таку важливу тему до своїх однолітків.