Головна

Моніторинг наслідків виконання заходів

програми охорони навколишнього природного середовища Старокостянтинівської міської територіальної громади на 2023-2025 роки   на довкілля, у тому числі для здоров’я населення, за 2023 рік

         Відповідно до вимог Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» та постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1272 «Про затвердження Порядку здійснення моніторингу наслідків виконання документа державного планування для довкілля, у тому числі для здоров’я населення» замовник у межах своєї компетенції здійснює моніторинг наслідків виконання Програми охорони навколишнього природного середовища Старокостянтинівської міської територіальної громади на 2023-2025 роки (далі – Програма) за 2023 рік.

         Моніторинг здійснюється з метою виявлення наслідків виконання Програми на довкілля, у тому числі для здоров’я населення, забезпечення здійснення заходів із запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків виконання документа місцевого планування, а також у разі виявлення негативних наслідків, не передбачених звітом про стратегічну екологічну оцінку, вжиття заходів для їх усунення.

        Моніторинг наслідків виконання Програми здійснюється шляхом аналізу статистичних даних, щодо якості компонентів навколишнього природного середовища та показників захворюваності населення, а саме:

        порівняння фактичного стану компонентів довкілля з минулорічними показниками один раз на рік на підставі результатів державного статистичного спостереження;

       порівняння захворюваності населення з минулорічними показниками один раз на рік на підставі результатів державного статистичного спостереження.

        Характеристика стану довкілля, умов життєдіяльності населення та стану його здоров’я виконана на підставі аналізу інформації, звітів та статистичних даних, отриманих від органів виконавчої влади (управління охорони здоров’я Старокостянтинівської міської ради, Головного управління статистики у Хмельницькій області, Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації тощо), баз даних метеорологічних спостережень, а також з інших джерел з відкритим доступом.

№ з/п

Показники індикаторів

Одиниці виміру

2022 рік

2023 рік

Охорона атмосферного повітря

1

Обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами

т

*

*

Охорона водних ресурсів

2

Використання свіжої води

млн. м3

1,337

1,436

2

Загальне водовідведення

млн. м3

2,577

2,564

Поводження з відходами

4

утворення відходів I-IV класів небезпеки

тон

49483,7

40492,3

5

утилізація відходів I-IV класів небезпеки

тон

2750,9

0,350

6

спалено відходів I-IV класів небезпеки (в якості пального, для отримання енергії)

тон

196,5

171,5

7

Загальний обсяг відходів, накопичених у спеціально визначених місцях (полігоні ТПВ)

тон

308742,0

333918,1

Охорона здоров’я

8

захворювання органів дихання

на 100 тис. населення.

7020

6157

9

серцево-судинні захворювання

на 100 тис. населення.

26208

15895

10

ендокринні захворювання

на 100 тис. населення.

4538

4504

11

онкологічні захворювання

на 100 тис. населення.

1911

1915

12

кількість народжених

осіб

340

312

13

кількість померлих

осіб

847

962

Природоохоронні заходи

14

Обсяг фінансування на виконання природоохоронних заходів

тис. грн

305,4

249,9

* - враховуючи ситуацію, що склалася у зв’язку з військовою агресією росії проти України за підтримки білорусі, інформацію буде оприлюднено після завершення терміну для подання статистичної та фінансової звітності, встановленого Законом України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни».

      

       Реалізація багатьох заходів Програми призводить до покращення екологічної ситуації в громаді.

       Моніторинг реалізації Програми включає моніторинг заходів, спрямованих на мінімізацію навантаження на довкілля, зумовленого проведенням комплексу заходів з покращення стану навколишнього природного середовища. Ймовірність того, що реалізація Програми призведе до таких можливих негативних впливів на довкілля або здоров’я людей, які будуть незначними, але в сукупності матимуть значний сумарний (кумулятивний) вплив на довкілля, є незначною.

        Виконання низки планувальних і технічних заходів, визначених у Програмі у сфері охорони навколишнього природного середовища є обов’язковою умовою для досягнення стійкості природного середовища до антропогенних навантажень та забезпечення сприятливих санітарно-гігієнічних умов проживання населення.

        Визначені ключові довкільні проблеми Старокостянтинівської міської територіальної громади не є неочікуваними й включають забруднення атмосферного повітря та водних ресурсів, головним чином внаслідок діяльності промисловості, комунального сектору та транспорту; генерування значних обсягів відходів як у виробництві, так і у сфері споживання та їх депонування у навколишньому середовищі; ризик виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та іншого характеру.

         Серйозною довкільною проблемою, яка стає викликом, є наслідки зміни клімату - потепління, температурні аномалії та екстремальні погодні явища. Всі ці проблеми спричинюють деградацію екосистем і біорізноманіття.

       Кількість населення громади демонструє тенденцію до скорочення, показники тривалості життя зменшуються внаслідок збільшення кількості хвороб, спричинених як органічними факторами, так і психологічним фактором внаслідок постійних стресових ситуацій, пов’язаних з воєнним станом.

         Визначені ймовірні наслідки впровадження Програми на довкілля і здоров’я та їх оцінка вказують на те, що в цілому вплив Програми на різні сфери довкілля (водні та земельні ресурси, біорізноманіття і природоохоронні території, атмосферне повітря, поводження з відходами, техногенна та екологічна безпека) буде позитивним, а сам документ державного планування є довкільно збалансованим.

         Із передбачених для здійснення моніторингу показників (індикаторів) більшість є нейтральними щодо наслідків для довкілля, в тому числі для здоров’я населення. Негативні наслідки відсутні.

Поділитися

Контакти

Хмельницька область

м.Старокостянтинів, 

вул. Острозького, 41, 

індекс: 31100

тел: (038-54) 3-23-55

e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.