Законопроект пропонує запровадити військові суди гарнізону, які розглядатимуть:
· військові кримінальні правопорушення,
· порушення правил та звичаїв ведення війни,
· порушення законодавства про державну таємницю в Збройних Силах України та військових формуваннях,
· адміністративні справи, в яких стороною є військовослужбовець або орган військового управління,
· дисциплінарні правопорушення військовослужбовців.
Апеляційною інстанцією військових судів є військові апеляційні суди, які утворюються в апеляційних округах. Суддя військового апеляційного суду повинен пройти кваліфікаційне оцінювання, а також мати стаж роботи на посаді судді за спеціалізацією із здійснення кримінального провадження не менше п’яти років.
До складу палати з розгляду військових справ Касаційного кримінального суду входять виключно судді, які мають стаж роботи на посаді судді за спеціалізацією із здійснення кримінального провадження не менше десяти років. У Касаційному кримінальному суді обов’язково створюється окрема палата для розгляду військових справ.
У розгляді справ, що стосуються військової служби, судді військових судів мають право залучати військових експертів для консультацій, роз’яснень або надання висновків з військових питань. Перелік акредитованих експертів затверджує ГШ ЗСУ.
Судді військових судів зобов’язані протягом 1 року з моменту призначення на посади пройти обов’язковий курс спецпідготовки з питань військового права, військової дисципліни, тактики військових операцій та особливостей функціонування військових структур. А також проходити не рідше одного разу на 3 роки спеціалізовану підготовку з питань військового права в Національній школі суддів України. Програма підготовки затверджується Національною школою суддів України за погодженням із МОУ та ВРП.
Суддям, призначеним на посаду судді військового суду гарнізону, військового апеляційного суду, а також включеного до складу палати з розгляду військових справ Касаційного кримінального суду, присвоюються військові звання офіцерського складу, починаючи з молодшого лейтенанта юстиції. Притягнення суддів до відповідальності за військовими статутами або дисциплінарними статутами військовослужбовців не допускається.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України проводить конкурс на зайняття вакантних посад суддів військових судів гарнізонів на основі рейтингу кандидатів за результатами кваліфікаційного оцінювання та з урахуванням особливостей:
· у конкурсі на зайняття вакантної посади судді може брати участь особа, яка відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердила здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді та має стаж роботи на посаді судді за спеціалізацією із здійснення кримінального провадження не менше 3 років;
· для участі в конкурсі подається до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України письмова заява про участь у конкурсі та про проведення кваліфікаційного оцінювання, а також документи, які підтверджують стаж роботи на посаді судді за спеціалізацією із здійснення кримінального провадження не менше 3 років.
Рекомендація: законопроект може мати позитивні наслідки для системи правосуддя: звуження спеціалізації суддів, що забезпечить професійний підхід до розгляду справ, що стосуються військової служби.
Водночас слід звернути увагу на такі моменти:
1. економічна складова створення військових судів гарнізону;
2. незаангажованість судів.
|